Rady a tipy, Zdraví

Obyčejný plevel s neobyčejnými vlastnostmi: uzavřete zdraví do sklenice a využijte jeho účinky kdykoli

Kopřiva, považovaná běžně jen za všudypřítomný žahavý plevel, je díky svým vlastnostem široce používána v kosmetice a farmacii. Je oblíbená ve formě sušených listů, čajů, oplachů vlasů nebo šamponů s extraktem z kopřivy. Využijte této rostliny pro své zdraví.

Kopřiva a její zdravotní vlastnosti

Celá rostlina obsahuje mnoho cenných látek. Mezi nejdůležitější prvky obsažené v kopřivě patří vápník, železo, křemík, hořčík, vitamíny C, K, B, serotonin, flavonoidy, kyselina máselná, kyselina kofeinová, kyselina jantarová. Její nejznámější vlastnosti jsou diuretické účinky, to znamená, že kopřiva zvyšuje diurézu a zlepšuje proces čištění těla. Kromě toho se doporučuje pro diabetiky, protože normalizuje hladinu glykémie.

V kosmetice se používá ve velkém měřítku, posiluje vlasy, zmírňuje příznaky akné, pomáhá v boji proti lupům a zabraňuje seboree. Aby tinktura měla v sobě cenné složky, rostliny by se měly hledat na místech mimo dopravu, budov a zemědělských polí. Můžete ji vyrobit i z kořenů rostliny, ale to se doporučuje až na podzim. Půl kilogramu kořenů kopřivy nakrájejte na kousky a zalijte lihem. Odložte na tmavé místo a protřepte každých pár dní.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak připravit tinkturu

Chcete-li správně připravit tinkturu z kopřivy, musíte sbírat mladé výhonky kopřivy a získat z nich šťávu. Za tímto účelem nalijte horkou vodu na listy kopřivy, osušte ji a pomocí odšťavňovače získejte šťávu. K vytvoření tinktury potřebujete půl litru šťávy a půl litru lihu nebo vodky, které musí mít minimálně 40 procent. Obě složky by se měly navzájem smíchat a nechat stát minimálně dva týdny.

Tinktura se doporučuje lidem, kteří chtějí očistit tělo od toxinů. Zvyšuje diurézu a má diuretické vlastnosti. Kromě toho by ji měli užívat lidé s problémy trávicího systému, tinktura podporuje sekreci žluči, urychluje trávicí procesy a zvyšuje chuť k jídlu. Jedna polévková lžíce tinktury denně reguluje srdeční práci a vyrovnává krevní tlak.

Zdroj: https://organicalcohol.com/recipe-nettle-tincture/