Manipulátor nám dokáže zkomplikovat pracovní vztahy. Na první pohled přitom možná ani neodhalíme, s kým máme tu čest, protože své manipulátorství maskuje za starostlivost a snahu pomoci. Nejprve se snažte zjistit, zda jsou jejich úmysly opravdu čisté. Manipulátoři se vyžívají v konfliktech, proto je rádi vytváří a přiživují.
Rozpoznejte, zda se skutečně jedná o manipulátora
Pokud dojde ke konfliktu, osoba s čistými úmysly bude ochotná situaci řešit a konstruktivně si promluvit. Naslouchá argumentům a je ochotná přistoupit ke kompromisu. Naproti tomu manipulátor má potřebu jakýmkoliv způsobem ukázat, že je bezchybný a na vině jsme pouze my. Otázky bude interpretovat jako nepřátelství, vysvětlení jako přiznání viny a omluvu jako slabost.
Manipulátoři podvědomě vycítí, kdy jsou jejich oběti v nepříznivé situaci, a zaútočí. Rádi tak činí před ostatními. Pokud zareagujeme výbuchem vzteku, vyčtou nám, že neovládáme své emoce. Vyhýbáním se konfrontaci dáme najevo svou podřízenost. Proto s manipulátorem mluvte klidně a zdvořile za jakékoliv situace. Tím ho odzbrojíte.
Chtějte po něm vysvětlení
Oblíbenou technikou manipulátorů je citování (i smyšlených) výroků ostatních. Například: „Tvůj nápad se nikomu nelíbí.“ Většinou v takové situaci instinktivně začneme vysvětlovat a obhajovat se. Namísto toho je ale lepší reagovat otázkou: „Komu konkrétně se můj nápad nelíbí? Co přesně se na něm ostatním nelíbí? Opravdu jsi mluvil se všemi lidmi z firmy?“ Manipulátor pak začne sám vysvětlovat a mírnit dřívější prohlášení.
Manipulátor často útočí nečekaně a my se bráníme instinktivně, ale to není správné. Při útoku je lepší zkrátka říct, že se o tomto tématu teď nechcete bavit. To vám dá čas si přesně uvědomit, co se děje a jak správně reagovat. Pamatujte, že cílem není udělat si z manipulátora kamaráda, ale bránit se jeho toxickému vlivu a přestat ho krmit naším strachem, úzkostí a hněvem.
Zdroj: https://www.forbes.com/sites/forbescoachescouncil/2016/04/21/how-to-deal-with-a-manipulator-in-your-workplace/