Rady a tipy

Po vyčištění budou náhrobky blízkých znovu krásné

Odchod blízkých patří bohužel k životu stejně jako narození. Rodiny mají obvykle své místo na hřbitově, kde jsou zemřelí příbuzní uloženi. O náhrobky je však třeba se starat, aby příliš nezašly. Péče o ně není nijak náročná, jen je třeba vědět, jaké pomůcky si s sebou vzít.

Základní potřebné vybavení

Pokud se chystáte navštívit hrob, kde jste delší dobu nebyli, je lepší počítat s tím, že bude potřeba udělat základní úklid a také očistu od různých zbytků, například vosku ze svíček. Proto je třeba se preventivně vybavit všemi možnými pomůckami, které můžete v případě potřeby použít. Jedná se především o smetáček a lopatku, několik čistých měkkých hadříků, čisticí prostředek (saponát), jedlou sodu, peroxid vodíku, termosku s horkou vodou, měkký kartáček, plastovou škrabku, speciální odstraňovač vosku, citronovou šťávu.

Doporučený článek:  Po hnojivu z mléka se kapradiny krásně zazelenají
Zdroj obrázku: Freepik

Základní údržba

Nejprve pomocí smetáčku odstraňte z náhrobku napadané listí a další volné nečistoty a zameťte také bezprostřední okolí náhrobku. Odpad vyhoďte do nádoby k tomu určené, aby jej vítr opět neroznesl po ploše hřbitova.

Poté náhrobní kámen otřete hadříkem namočeným ve vodě, v případě silnějšího znečištění můžete použít také čisticí prostředek a měkký kartáček. Očištěný kámen opláchněte čistou vodou, a pokud má leštěný povrch, vytřete ho do sucha, aby se na něm nevytvořily šmouhy a pruhy. Poté náhrobek dobře prohlédněte, abyste zjistili, jaké případné skvrny na něm ještě zůstaly.

Doporučený článek:  Jak na zarostlý nehet: Pomohou koupele, led i přebaly. Vše se dá zvládnout v pohodlí domova
Zdroj obrázku: Freepik

Skvrny od rzi

Součástí náhrobních kamenů bývají například výklenky opatřené kovovými dvířky nebo jiné kovové prvky, na které působí vlivy počasí a může se na nich objevit rez. Pokud najdete rez, nejlépe si s ní poradíte tak, že ji pokapete citronovou šťávou a po nějaké době ji otřete pomocí hadříku. V další fázi je na rez účinná směs peroxidu vodíku a jedlé sody, kterou je třeba na místa postižená rzí rovněž nanést a nechat nějakou dobu působit. Poté stačí vše opláchnout vodou a plochu osušit.

Doporučený článek:  Spálená a odřená pokožka znepříjemní nejen letní dny. Vsaďte na pomoc, kterou nabízí příroda

Skvrny od vosku

Zbylý vosk na náhrobku obvykle ulpí od svíček a je třeba ho čas od času odstranit. Nejlépe vám poslouží obyčejná plastová škrabka. Pokud máte v termosce horkou vodu, ta vosk rychle rozpustí a stačí jej pak jen odstranit hadříkem.

Zdroj: https://www.funeralhelpcenter.com/how-to-clean-a-cemetery-tombstone-or-marker/