Domov

Jednoduchý test prozradí, že zahradu okupují klíšťata. Chraňte se před nebezpečnými parazity včas

Všichni majitelé zahrady mají obrovské štěstí, protože mohou být celé léto venku a nemusí jezdit za přírodou. Dokonalou idylu mohou zkazit jen klíšťata. Jestli máte pocit, že u vás na zahradě nejsou, můžete si udělat jednoduchý test. Díky tomu vždy spolehlivě zjistíte, jestli byste se měli na vlastní zahradě chránit před těmito škůdci.

Kdy je sezóna klíšťat?

Většina lidí si myslí, že klíšťata mají sezónu jen v létě. V minulosti to tak bylo, ale v současnosti to rozhodně neplatí. Sezóna trvá od konce března až do konce listopadu. Od května do června a od září do října je přitom vrchol jejich sezóny. Doba jejich nejvyšší aktivity závisí hlavně na teplotě. K zimnímu spánku se ukládají až ve chvíli, kdy jsou venkovní teploty pod 4 stupni. Měli byste si proto dávat pozor nejen v létě, ale od jara do podzimu.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak zkontrolovat přítomnost klíšťat na zahradě?

Než začnete na zahradě pravidelně odpočívat bez ochranného repelentu, měli byste si udělat malý experiment. Budete k němu potřebovat jen bílé prostěradlo nebo ubrus a špejli nebo násadu od koštěte. Látku přivažte ke špejli a projděte se po zahradě. Několikrát s tímto nástrojem přetáhněte po trávě. Poté rozložte látku naplocho a důkladně si ji prohlédněte. Téměř všichni majitelé zahrad na prostěradle najdou alespoň jedno klíště. To znamená, že byste se na zahradě měli chránit vždy.

Jak se chránit před kousnutím klíštětem?

Léto není ideální na oblečení dlouhých kalhot, dlouhých rukávů a klobouků, ale právě toto oblečení vás může před klíšťaty chránit nejlépe. Doporučují se také vysoké boty. Končetiny, krk a prostor za ušima byste si také měli opatřit repelentem proti klíšťatům. Přípravek naneste také na viditelné části kůže. Doporučuje se nosit světlé oblečení a používat deodorant, protože klíšťata přitahuje zvýšená tělesná teplota a pach potu. A pochopitelně se nezapomeňte pravidelně kontrolovat.

Zdroj: https://www.gardentech.com/blog/pest-id-and-prevention/protecting-your-lawn-and-garden-against-ticks