Domov, Rady a tipy

Proti mastným nečistotám lze bojovat domácími prostředky

Dostat mastné skvrny ze skříněk v kuchyni není snadný úkol, protože většina hospodyněk nahoru sahá pouze málokdy. Právě z toho důvodu jsou většinou skvrny velmi těžko odstranitelné. Mastnotu a nečistoty ale můžete odstranit pomocí jednoduchých metod, a dokonce s použitím domácích prostředků, které najdete právě v kuchyni. Které to jsou?

Nejlepší bude mastnotě vůbec nedat šanci

Nejlepší je preventivně kuchyň uklízet, aby se v ní nečistoty vůbec netvořily. Po každé práci v kuchyni je vhodné ji pořádně uklidit, a to nejen kvůli mastnotě, ale také zbytkům jídla, které na lince můžete najít. Jestli nebudete mít kuchyň uklizenou, můžete se „těšit“ na nezvané hosty v podobě mravenců, molů, nebo dokonce myší. Pomocí měkkého hadříku musíte desku otřít tak, aby byla čistá.

Jestli vaříte nebo pečete s tukem, pravidelně si myjte ruce, tuk a mastné skvrny tak nebudete mít všude po kuchyni. Jak odstranit mastnotu bez použití chemikálií? Je to velmi jednoduché. Pokud si chcete ušetřit práci i peníze, používejte prostředky, které jsou snadno dostupné a možná je najdete i ve své kuchyni. Zásoba těchto produktů by měla být samozřejmostí!

Zdroj obrázku: Freepik

Připravte si ocet, jedlou sodu nebo kyselinu citronovou

Nejoblíbenějším prostředkem nejen proti mastnotě je ocet. Ten se používá v celé kuchyni, ale snadno odstraní také vodní kámen v koupelně. Je to prostředek, který má navíc dezinfekční vlastnosti. Nějakou dobu sice bude místnost po octu cítit, ale není to na škodu a tento zápach nakonec vyprchá. Smíchejte ocet s vodou v poměru 1 : 1, naneste na hadřík nebo nastříkejte přímo na mastné skvrny.

Pomoci si můžete také jedlou sodou. Ta se hodí nejen na vodní kámen v rychlovarné konvici, ale právě i na odstranění mastných skvrn. Zbavíte se snadno nečistot na sporáku i lince samotné, poradí si také se staršími fleky na skříňkách, na které skoro nedosáhnete. K tomu budete potřebovat pouze houbičku, jedlou sodu a k tomu také citron.

Zdroj: https://home.howstuffworks.com/home-improvement/household-hints-tips/cleaning-organizing/5-great-ways-to-clean-grease.htm