Rady a tipy

Zázvor lze z oddenku vypěstovat v domácích podmínkách

Zázvor je tropická rostlina nabitá vitamíny a minerály, které jsou pro naše tělo velmi důležité, a to zejména během zimy, kdy máme oslabený imunitní systém. V obchodě si můžete zakoupit zázvor ve formě čerstvého oddenku nebo práškového koření. Vypěstovat si ho ale můžete také doma na parapetu, balkonu, terase nebo zahradě. Podívejme se, jak na to.

Jak zasadit a vypěstovat zázvor v květináči?

Zasadit zázvor není složité, ale musíte se držet pár pravidel a postupovat podle jednotlivých kroků, abyste skutečně uspěli. Oddenky by měly být od sebe vzdálené alespoň 20 centimetrů, oddenek při nákupu musí být zdravý a pevný. Jestli bude suchý, popraskaný nebo ponese stopy plísní, pěstování se vám nezdaří.

Doporučený článek:  Malé dírky na oblečení spraví trik se žehličkou

Samotný proces výsadby není těžký, ale zabere několik dnů. Čistým nožem rozdělte jediný oddenek na třícentimetrové kousky. Odložte je na dva dny na teplé místo. Nesmíte je zasadit vlhké, protože jinak mohou uhnít. Zasaďte je do úrodné, humózní a dobře propustné půdy. Zakryjte je tenkou vrstvou substrátu (do 5 cm) a důkladně je zalijte. Jestli chcete urychlit růst, můžete květináč zakrýt hliníkovou fólií. Jakmile se objeví první výhonky, okamžitě ji sundejte.

Zdroj obrázku: Freepik

Péče o zázvor

Na počátku dbejte na to, aby byla rostlina v teple. Ideální místo pro květináč bude na parapetu na slunné straně vašeho domova. Ven můžete dát květináč jen v případě, že denní teploty neklesnou pod 20 stupňů a noční teploty nebudou nižší než 15 stupňů. Zázvor potřebuje skutečně teplo a bez toho se mu nebude dařit. Na druhou stranu ho nedávejte ven na přímé slunce, protože byste ho mohli spálit.

Doporučený článek:  Dopřejte svým nohám to nejlepší. Bylinná koupel paty dokonale vyhladí a přinese zaslouženou úlevu

Zázvor má ve spodní části listy, které začnou na podzim žloutnout. Nemusíte se ničeho obávat, protože se jedná o naprosto přirozený proces. Jestli chcete s pěstováním pokračovat, přesuňte ho na zimu do chladné místnosti a omezte závlahu. Jestli ho již chcete spotřebovat, můžete ho vykopat během října. Přejeme hodně štěstí s pěstováním této úžasné plodiny!

Zdroj: https://gardenerspath.com/plants/herbs/how-to-grow-temperate-ginger/