Nezařazené

Dobře vybrané uhlohydráty patří i do redukčního jídelníčku

Primárně se dá říct, že synonymem pro uhlohydráty jsou určitě sacharidy. Jedná se o rychlý zdroj energie pro lidské tělo. Pokud ovšem hubnete, je důležité rozlišovat mezi těmi prospěšnými a škodlivými. Z jídelníčku je tedy zcela nevylučujte.

Na jaké potraviny s uhlohydráty se zaměřit při hubnutí?

Chcete udržet svou hmotnost v normě anebo potřebujete něco málo zhubnout? Potom ve svém jídelníčku zavrhněte potraviny s vysokým podílem uhlohydrátů, jako jsou výrobky obsahující jednoduché cukry, pečivo z bílé mouky, slazené nápoje a podobně. Naopak se zaměřte na tyto produkty:

  • Celozrnné pečivo: pokud máte rádi chléb, raději sáhněte po tom celozrnném, který vám dodá taktéž energii a ještě něco navíc. Díky obsahu vlákniny podpoří i dobré trávení a vyprazdňování.
  • Luštěniny: jsou skvělým zdrojem uhlohydrátů. Obsahují prospěšnou vlákninu a celou řadu minerálů a vitamínů. Ideální je během diety konzumace fazolí a také hrášku, který zvyšuje hladinu tzv. leptinu (ten dává do mozku signál, že jsme sytí).
Zdroj obrázku: Freepik
  • Čerstvá zelenina: do svého jídelníčku neopomeňte zařadit mangold, cuketu, květák, rajčata, žampiony a jiné druhy hub. Dobrým zdrojem uhlohydrátů je i avokádo anebo dýně.
  • Čerstvé ovoce: doplní energii, a přitom neobsahuje žádné prázdné kalorie. Zaměřte se na jahody, grapefruit, meruňky, broskve, ananas, ostružiny anebo vodní meloun.
  • Rybí maso: taktéž obsahuje uhlohydráty, ale pouze v nižším prospěšném množství. Do jídelníčku můžete začlenit sumce, lososa či mořského vlka. Prakticky lze vsadit na jakoukoliv dietnější rybu.

Co během redukční diety pít?

Možná vás napadlo, jaké nápoje jsou vhodné při hubnutí. Určitě vyčleňte z pitného režimu slazené a sycené limonády a minerálky. Ideální je pouze čistá voda a případně i neslazený zelený čaj, rajčatová šťáva, mandlové mléko bez příchutě či bylinkové čaje.

Zdroj: https://www.gainful.com/blog/good-carbs-for-weight-loss/