Zajímavosti

Vědci rozdělili majitele koček do 5 kategorií

Vědci z britské univerzity provedli studii, která přinesla velmi zajímavé výsledky. Milovníky koček rozdělili do pěti kategorií podle toho, jak se ke kočkám chovají. Podle jakého klíče majitele řadili? Jsou mezi kategoriemi a lidmi velké rozdíly?

Studií bylo provedeno několik, podle výsledků pak byli majitelé koček zařazeni do kategorií

Průzkum byl proveden mezi chovateli koček. Pomocí jasně daného klíče pak odborníci rozdělili majitele koček do pěti kategorií, přičemž každá se vyznačuje jinými vlastnostmi koček. Některé mají rády klid domova, ale jiné zase milují lov nebo toulky kolem domu. Do jaké kategorie budete patřit vy?

Doporučený článek:  Jak jsem se málem nechala nachytat při koupi opalovacího krému

Do první kategorie patří svědomití ošetřovatelé. Sem se řadí lidé, kteří se o svou kočku bojí a raději ji nechávají doma. Takoví majitelé cítí odpovědnost za škody, které kočka způsobí, a také za zvířata, které během lovu kočka zabije. Poté jsou tu zainteresovaní ochránci. Záleží jim na bezpečnosti koček a snaží se je chránit všemožnými způsoby. Rádi se starají o toulavé nebo zraněné kočky, které nikdo jiný nechce.

Zdroj obrázku: Freepik

Zvládáte lovecký pud svých koček?

Další skupinou jsou tolerantní ošetřovatelé, kteří musí přijmout fakt, že jejich kočka je lovec a občas jim úlovek přinese ukázat. Ačkoliv mají k jejich činnosti negativní vztah, mají dávku tolerance. Pak existuje skupina, do které zapadají lidé, kteří netuší, jakou škodu může jejich kočka napáchat, pokud se vydá nejen za svými loveckými pudy.

Doporučený článek:  „Nemusíte mi ty dveře držet, zvládnu to sama,“ reagovala jsem na muže u vstupu na úřad

Poslední kategorií jsou obránci přírody, kteří svou kočku nechávají volně pobíhat bez ohledu na to, jaké jí může hrozit nebezpečí. Na Britských ostrovech se pohybuje kolem 10 milionů koček domácích. Samozřejmě ne všechny chodí ven a na lov, ale i tento počet přispívá k tomu, že se mění počty malých savců a ptáků, které kočky loví. Majitelé koček by tak v tomto ohledu měli dělat kompromisy a svou kočku držet doma, ven ji pouštět pouze občas.

Zdroj: https://esajournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/fee.2254, https://besjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1b002/pan3.6, https://www.cats.org.uk/cats-blog/how-many-cats-in-the-uk