Zajímavosti, Zdraví

Většina lidí jezdí k moři na jih. Skutečné bohatství se však skrývá u Baltu

K Baltskému moři je možné jet na dovolenou, jde tu využívat mnoha atrakcí, které nabízejí pobřežní města, ale v létě si klidně také užít koupání v moři, pokud to počasí dovolí. Baltské moře je navíc pokladnicí jódu – cenného prvku, nesmírně důležitého pro lidský organismus. Kdy je jódu v Baltském moři nejvíce a jak ovlivňuje naše zdraví?

Jód

Jód lze nalézt v mnoha mořích po celém světě, ale nejhojněji se vyskytuje právě v Baltském moři. Souvisí to s teplotou vody – z teplých moří se jód rychleji odpařuje, proto je jeho obsah ve studených vodách mnohem vyšší. Navíc u Baltského moře je rychlost větru typicky vyšší, což znamená, že se do vzduchu zvedá více vody ve formě drobných kapiček, které jsou bohaté na cenné prvky jódu.

Doporučený článek:  Prášky na snížení teploty nejsou vždy řešením. S nemocí pak tělo může bojovat déle
Zdroj obrázku: Freepik

Potřeba jódu

Jód je nesmírně důležitý prvek, který umožňuje správné fungování štítné žlázy. Je zodpovědný za produkci hormonu tyroxinu, který reguluje funkce celého organismu, ovlivňuje látkovou výměnu, ale také kostní, kloubní a nervový systém. Denní potřeba jódu se mění s věkem, proto je doporučená dávka následující:

  • kojenci – 50 mikrogramů,
  • děti ve věku 1–3 roky – 70 mikrogramů,
  • děti 4–6 let – 90 mikrogramů,
  • děti 7–9 let – 120 mikrogramů,
  • dospívající ve věku 10–18 let – 160 mikrogramů,
  • dospělí – 160 mikrogramů,
  • těhotné a kojící ženy – 200–290 mikrogramů.
Doporučený článek:  Při problémech s ledvinami se nedoporučují jíst některé druhy zeleniny

Kdy je u moře jódu nejvíce?

I když je to možná překvapivé, nejvíce jódu najdeme u moře právě v období mimo hlavní sezónu. Větrné počasí podporuje vzestup jódu do ovzduší a právě tehdy je jeho obsah nejvyšší. Ideální je tedy přijet se nadýchat jódu v období od listopadu do března.

Nestačí však jen pobyt v přímořském městečku, protože čím blíže jsme k moři, tím více jódu naše tělo je schopné přijmout. Nejvyšší koncentrace tohoto cenného prvku bývá obvykle okolo 300 metrů od mořského břehu. K moři se tedy vyplatí vyrazit nejen za zábavou a odpočinkem, ale především za načerpáním zdraví a sil pro náš běžný každodenní život.

Zdroj: https://www.tandfonline.com/doi/full/10.3402/fnr.v60.31969