Zdraví, Životní styl

Zdřímnutí během dne přináší nepříjemné následky. Podle odborníků dokonce poškozuje mozek

Malé zdřímnutí během dne je velmi příjemným způsobem odpočinku, který praktikuje mnoho lidí. Matkám po porodu se často radí, aby spaly ve chvíli, kdy spí jejich dítě. Podle vědců z Rush University Medical Center to ale není tak zdravá záležitost, jak by se mohlo na první pohled zdát. Podle nich existuje spojení mezi dlouhým šlofíkem během dne a kognitivním poklesem.

Nevinné zdřímnutí ovlivní vaše zdraví

Většina lidí přepokládá, že je pro ně šlofík během dne pozitivním přínosem, ale ve skutečnosti může negativně ovlivnit zdraví. Tato záležitost má ovšem dvě strany mince. O blahodárných vlastnostech zdřímnutí se mluví již mnoho let, ale nyní se ukázalo, že to může mít negativní vliv na naši náladu, pohodu a kognitivní funkce.

Doporučený článek:  Záchvaty paniky přichází nečekaně a člověka zcela ochromí. Bránit se jim není snadné

Podle amerických vědců jsou špatné dlouhé spánky během dne. Čím delší a častější spánek, tím viditelnější zhoršování kognitivních schopností v průběhu roku lze zaznamenat. Objevit se může také zhoršující se stav mozku. Někteří lidé to zažívají ihned po spánku a po zbytek dne nejsou schopní být produktivní a jasně myslet.

Zdroj obrázku: Freepik

Zajímavý výzkum amerických vědců

Studie se zúčastnilo 1400 lidí a pozorování trvalo 14 let. Dobrovolníci dostali senzor, který zaznamenával jejich aktivitu po dobu 10 dnů v měsíci. Na začátku asi 75 procent subjektů nevykazovalo žádné známky kognitivních poruch. Téměř 20 procent trpělo jejich mírným poškozením a více než 4 procenta mělo demenci v důsledku Alzheimerovy choroby.

Doporučený článek:  Řadu potravin tělo tráví déle než jiné

Po jediném roce se zdvojnásobil počet šlofíků u jedinců s mírným poškozením a ztrojnásobil v případě lidí s demencí. Lidé, kteří spali o hodinu déle než ostatní, měli o 40 procent vyšší riziko vzniku Alzheimerovy choroby. Dlouhé zdřímnutí během dne tedy může ukazovat, že s vaším mozkem není něco v pořádku. U krátkého spánku (cca 20 minut) se nic takového neprojevilo. Dávejte si pozor, jak dlouho během dne spíte, protože by vám to mohlo dlouhodobě ublížit.

Zdroj: https://www.everydayhealth.com/dementia/excessive-daytime-naps-may-signal-early-dementia/