Zdraví

Jediný pohled na nehty prozradí, že je v těle cholesterolu moc. Navštivte lékaře co nejdříve

Vysoký cholesterol v krvi se po velmi dlouhou dobu neprojevuje žádnými příznaky. Obvykle na něj přijdeme až tehdy, když se v důsledku jeho akumulace vyvinou některé nemoci. Nejčastěji je vysoký cholesterol spojený s přítomností žloutenky. Jeho příznakem však mohou být i změny na nehtech.

Co je přesně cholesterol?

Cholesterol je vazká, mastná látka nacházející se ve všech buňkách lidského těla. Je běžné mluvit o škodlivosti cholesterolu, ale cholesterol není ve své podstatě špatný. Je pro nás nezbytný, protože je součástí buněčných membrán a myelinových plášťů, které chrání nervové buňky před poškozením. Podílí se také na produkci hormonů nebo produkci vitamínu D.

Endogenní cholesterol je ten, který se produkuje v těle. Může být syntetizován všemi buňkami, ale hlavními místy syntézy jsou játra, střeva a kůže. Cholesterol, který dodáváme tělu potravou, je exogenní cholesterol. Jeho zdrojem jsou živočišné tuky a produkty živočišného původu. Patří mezi ně maso a masné výrobky, vejce nebo mléčné výrobky.

Zdroj obrázku: Freepik

Příznaky viditelné na nehtech

Jedním z míst, na kterých se mohou projevit známky vysokého cholesterolu, jsou naše nehty. Jeho nadbytečné množství způsobuje ucpání tepen. Přebytečný cholesterol se ukládá v tepnách a vytváří aterosklerotický plak. Zúžené nebo zablokované tepny nebo krevní cévy omezují průtok krve do různých částí těla včetně nehtů. To může způsobit, že se pod nehty vytvoří tmavé čáry. I když se vysoký cholesterol označuje jako tichý stav, tmavé čáry pod nehty jsou jedním z důležitých příznaků, které ho odhalí.

Tenké červenohnědé čáry pod nehty jsou takzvané třísky nebo třepené krvácení. Obvykle jdou ve směru růstu nehtů. Jiné příznaky, které jsou spojovány s vysokým cholesterolem, jsou žlutá víčka, žluté šlachy, silná bolest v nohou nebo slabé a unavené nohy. Křeče v lýtkách, lesklá natažená kůže, bledé a studené nohy a bolest na hrudi mohou být také projevy tohoto zdravotního problému.

Zdroj: https://www.manchestereveningnews.co.uk/news/uk-news/your-toenails-could-tell-you-22902706