Stravování, Zdraví, Životní styl

Oblíbený šálek po ránu může zkazit celý den. Tyhle nápoje nalačno nikdy nepijte

Patříte mezi osoby, které začínají svůj den šálkem horkého čaje nebo kávy? Pak vás následující článek možná překvapí. Existují nápoje, které by se neměly pít na lačný žaludek, protože mají špatný vliv na trávicí systém a navíc mohou způsobovat pálení žáhy. Podívejte se, čemu byste se tedy měli po ránu raději vyhnout.

Sycené nápoje, ale ani džus

Sycené nápoje nejsou vůbec vhodné k pití nalačno. Obsahují velké množství cukru, který rozhodně nepůsobí na naše zdraví příznivě. Navíc obsažené sloučeniny zatěžují slinivku a játra a rovněž přispívají ke vzniku zubního kazu tím, že oslabují sklovinu. V neposlední řadě obsažený oxid uhličitý smíchaný se žaludečními kyselinami způsobuje nevolnost a plynatost.

Doporučený článek:  Na kávu zapomeňte. Po ránu nakopne organismus jiný nápoj mnohem lépe

Zdánlivě to vypadá, jako by ranní konzumace citrusové šťávy byla tím nejlepším, co můžeme pro zdraví udělat. Pravda je ale trochu jiná – při pití nalačno dráždí žaludek. V horších případech může způsobit kyselý reflux nebo zažívací potíže. Kyselina obsažená ve šťávě škodí především lidem trpícím gastritidou. Daleko lepší je smíchat džus s vodou v poměru 1 : 2, pak bude pro tělo prospěšný.

Zdroj obrázku: Freepik

Káva a čaj až po jídle

Pokud si nedokážete představit ráno bez kávy, vězte, že to pro vaše tělo není ideální. Tento nápoj zvyšuje množství kortizolu v krvi, což vede ke zhoršené náladě a zrychlenému tepu. Káva také dráždí prázdný žaludek a vyvolává nevolnost. Ani čaj na tom není nejlépe. Působí močopudně, může dehydratovat tělo, které na začátku dne potřebuje nejvíce vody, což vede k závratím a únavě. Čaj navíc narušuje acidobazickou rovnováhu v žaludku.

Doporučený článek:  Třešně je nejlepší konzumovat přímo v jejich sezóně

Pití alkoholu na prázdný žaludek zvyšuje krevní tlak a navíc takto může mnohem snáze dojít k otravě alkoholem a poškození jater, srdce a ledvin. Ideální ale nejsou ani ledové nápoje, protože způsobují problémy související s prací trávicího systému. Podrážděná žaludeční sliznice zpomaluje trávicí procesy, je tedy lepší začít den například sklenicí vlažné vody.

Zdroj: https://sg.theasianparent.com/drinks-avoid-morning