Zdraví

Plesnivé jídlo může vést k otravě

Plesnivé potraviny se mohou objevit v každé domácnosti. Na chlebu nebo ovoci se snadno objeví plíseň, které si často ani nevšimneme. Potraviny byste nicméně měli vždy prohlížet, protože otrava plísní může mít velmi vážné následky. U některých pacientů se mohou rozvinout problémy s játry, poruchy srážlivosti krve a v některých případech může vést i k úmrtí.

Příznaky otravy plísní

Otrava plísní obvykle přináší velmi typické žaludeční příznaky. Setkat se můžete s bolestmi břicha, nevolností, průjmem a zvracením. Záleží na druhu toxinu a jeho množství. Podle toho se budou odvíjet příznaky. Mykotoxikóza může vést k poruchám srážlivosti krve, ztrátě vědomí, nebo dokonce smrti. Kromě toho může být také základem pro žloutenku, cirhózu a některé typy rakoviny. Lékaři předpokládají, že toxiny mohou také způsobit genetické mutace a defekty plodu u těhotných žen. Z tohoto důvodu se také nedoporučuje konzumace plísňových sýrů během těhotenství.

Doporučený článek:  Mražené maso je důležité nechat správně rozmrazit
Zdroj obrázku: Freepik

Léčba otravy plísní

V případě slabších příznaků, jako je například průjem, bude stačit aktivní uhlí. Ve vážnějších případech byste měli jet okamžitě do nemocnice, protože akutní otrava plísní může vést i ke smrti. V takové situaci budou pacientovi ihned podány silné antimykotické léky. Bohužel neexistuje lék, který by dokázal toxiny okamžitě zlikvidovat, ale léky mohou zmírnit průběh otravy.

Prevence je nejlepším lékem

Prevence je v tomto případě velmi jednoduchá. V první řadě se musíte vyhýbat konzumaci potravin, které mohou být plesnivé. Mějte na paměti, že většinou je infikován celý produkt, takže nepomůže postiženou část odkrojit. Plísně se mohou objevit také v interiéru, a proto byste měli pravidelně větrat. Jestli se plíseň objeví, okamžitě ji odstraňte. Povrch musíte očistit a aplikovat speciální prostředek proti plísním. Nezapomeňte také odstranit zdroje vlhkosti, protože jinak se plísní dlouhodobě nezbavíte.

Zdroj: https://health.clevelandclinic.org/what-happens-if-you-eat-moldy-food/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK582854/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8619365/, https://www.cdc.gov/mold/control_mold.htm