Rady a tipy, Zdraví

Krém na opalování ochrání pokožku po celý rok

Kůže je největším orgánem na těle člověka. Je velmi křehká a snadno se poškodí, proto bychom jí měli dopřát patřičnou péči, a to nejen v létě, kdy je vystavena UV záření. Abyste takovému záření zabránili, je třeba se natírat krémy na opalování.

Co znamená SPF na krémech?

Zkratka SPF znamená sluneční ochranný faktor. Většinou vedle této zkratky najdete také číslo, které určuje, jak moc krém propustí sluneční záření na kůži. Například krém s SPF 10 chrání kůži na 90 %, SPF 15 blokuje z 93 %, SPF 20 z 95 %, SPF 30 z 97 %, SPF 50 z 98 %.

Zdroj obrázku: Freepik

Proč se vyplatí používat krém s SPF?

Sluneční záření má negativní dopad na naši jemnou kůži. Způsobuje předčasné stárnutí kůže, a v nejhorším případě i rakovinu. Proto je velmi důležité svou pokožku chránit, co nejvíc to jde. A chránit ji můžete nejlépe pomocí opalovacích krémů s vysokým SPF. Zároveň se jedná o krém, který zvláčňuje a hydratuje pokožku. Takový krém vybírejte opravdu pečlivě. SPF krémy mají za úkol potlačit poškození kolagenových vláken a zabránit tak předčasnému stárnutí. Je třeba si také uvědomit, že nejen v létě je vhodné krémy používat, ale také například na horách v zimě, kde je slunce opravdu silné. Na druhou stranu bychom vás rádi upozornili, že byste měli počasí a síle slunce také přizpůsobit ochranný faktor, protože je třeba, aby tělo získalo dostatek vitaminu D ze slunce.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaký krém s SPF zvolit?

Při výběru takového krému byste měli dávat pozor na voděodolnost a termostabilní funkci. Měli byste si být jisti, že když se zpotíte, krém neztratí svou ochranu. Pokud jde o krém pro každodenní použití, kdy nejdete na pláž, ale například jen do města, bude vám stačit SPF 15. Když jedete k moři, vezměte s sebou SPF 30 a 50. Pokud uvidíte silnější faktory, nekupujte je, nemají větší ochranu. Na druhou stranu bude vhodné sáhnout po takových krémech, které mají i jiné ochrany, například UVB a UVA ochranu.

Jak takový krém použít

Pokud používáte opalovací krém i na obličej a zároveň používáte make-up, dejte si na pleť nejdříve opalovací krém, nechte jej řádně vstřebat a poté naneste make-up. Také je velmi důležité, abyste krém nanesli ve správném množství a rovnoměrně. Běžně je také doporučováno, aby byl krém nanášen každé tři hodiny.

Zdroj: https://www.biologyonline.com/dictionary/skin, https://www.fda.gov/about-fda/center-drug-evaluation-and-research-cder/sun-protection-factor-spf, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4292080, https://www.webmd.com/melanoma-skin-cancer/difference-between-uva-rays-and-uvb-rays, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11712033/