Stravování, Zdraví, Životní styl

Dejte sbohem nepříjemnému nadýmání. Stačí malá změna a zažívání bude vždy v rovnováze

Plynatost se zdá být neškodná, ale může pěkně znepříjemnit život. Bohužel některá jídla, i přesto že je máme rádi, můžou způsobit nafouklé, tvrdé a bolestivé břicho. V dnešním článku vám poradíme, jak se plynatosti efektivně zbavit.

Důsledek špatných návyků nebo nemoci

Existuje mnoho metod, jak se zbavit plynatosti, a ty nejúčinnější jsou často ty nejjednodušší. Vůbec se nejedná o revoluční změny, ale o malé kroky, které nám pomohou postarat se o trávicí komfort. Příčinou plynatosti mohou být nejen špatné stravovací návyky a nedostatek fyzické aktivity, ale také mnohem závažnější příčiny. Takže někdy je třeba navštívit lékaře a nechat si provést specializované testy.

Doporučený článek:  Skutečně kvalitní sýr je lahůdka, které se žádná levná náhražka nikdy nevyrovná

Nejběžnějším důvodem plynatosti je, když jídlo sníme příliš rychle. Kvůli vytížení a nedostatku času se někdy snažíme jídlo rychle sníst. Výsledkem však je, že polykáme velká sousta, která nejsou dostatečně rozžvýkaná, a tím mají naše vnitřnosti mnohem větší práci, než kdybychom je klidně a pořádně rozkousali. S velkými kusy jídla polykáme i vzduch a to způsobuje metabolické nepohodlí a nadýmání.

Zdroj obrázku: Freepik

Vyhýbejte se potravinám, které nadýmají

Nejdůležitějším pravidlem je, abyste zbytečně nepřilévali olej do ohně. Což v případě, že máte tendenci k plynatosti, znamená vyhýbat se výrobkům, které ji způsobují a zintenzivňují. Mezi potraviny, které nejčastěji způsobují plynatost, patří květák, brokolice a luštěniny jako hrách, fazole, cizrna a čočka. Každý organismus ovšem reaguje jinak, takže je důležité naslouchat vlastnímu tělu.

Doporučený článek:  Podle stavu rukou lze diagnostikovat řadu chorob

Pokud vás trápí nadýmání, zahrňte do svého menu čaje, které pomáhají osvobodit se od těchto problémů. Stojí za to sáhnout především po fenyklu, mátě, meduňce a heřmánku. Nejlepší je pít je střídavě. Monoterapie, dokonce ani ta bylinná, není vždy vhodná. Určitě byste měli jíst v příjemném prostředí. Když se cítíme uvolnění, naše tělo vše snáze zpracovává.

Zdroj: https://www.yalemedicine.org/news/common-gastrointestinal-issues