Pivoňka je rostlina, kterou často nacházíme v zahradách u rodinných domků. Vypadá velmi působivě a její charakteristické květy vypadají velmi dekorativně. Kromě toho má ale tato rostlina zdravotní účinky a pomáhá v boji proti různým nemocem. Než ji ale začnete používat, přečtěte si, jaký vliv má pivoňka na zdraví a zda existují nějaká rizika.
Může být i jedovatá
Pivoňka pochází z jižní a východní Evropy. Kvete červeně, růžově nebo fialově, méně často pak bíle. Léčivé pivoňky obsahují jedovaté látky, které ve velkém množství mohou vést k otravě. Jak tedy léčivé vlastnosti využít? Před konzumací nálevu nebo tinktury se poraďte s odborníkem nebo zakupte hotové produkty v obchodech s bylinami.
K výrobě léčivých přípravků se používají semena, květy a kořeny. Rostlina je zdrojem cenných minerálních solí podporujících regulaci vodní a elektrolytové rovnováhy. Obsahuje také flavonoidy, které působí protizánětlivě a čistí tělo od toxinů. Pivoňka se používá při léčbě kožních onemocnění, jako je akné nebo atopická kůže. Zklidňuje podráždění pokožky a zvlhčuje její nejhlubší vrstvy. Stačí pleť omýt výluhem z pivoňky.
Léčí nemoci močového ústrojí
Nálev z pivoňky se používá při častých zánětech močových cest a ledvinových kamenech. Zmírňuje projevy onemocnění a napomáhá uzdravení. Fenolové kyseliny obsažené v pivoňce podporují správnou činnost trávicího systému a působí prebioticky. Dále rostlina obsahuje velké množství hořčíku, který podporuje činnost srdce, zabraňuje ischemii a rozvoji hypertenze.
Pivoňka je tedy nejen okrasná rostlina, ale využívá se i v léčitelství. Lze z ní připravit nálev, tinkturu nebo ji použít jako ozdobu dortů a zákusků. Příprava nálevu je jednoduchá a zabere jen pár chvil. Do středně velké nádoby postačí vložit malou hrst rozmixovaných květů a zalít vroucí vodou. Poté nálev zakryjte a nechte půl hodiny louhovat. Po této době bude připravený ke konzumaci.
Zdroj: https://www.nature-and-garden.com/health/peony-health-benefits.html