Domov

Naškrobené závěsy a ubrusy dodají domovu skutečnou noblesu. Domácí škrob si snadno připravíte

Škrob je v našich končinách dobře známý už mnoho let. Používá se především ke škrobení lůžkovin, záclon a ubrusů a chrání je před množením bakterií, i když v minulosti se používal i na spodní prádlo a svrchní oděvy. Je užitečný také v kosmetice, zdravotnictví, papírenství a slévárenství. Jak si škrob vyrobit doma a jak jej používat?

Co je to škrob?

Škrob není nic jiného než převařená voda s rostlinným škrobem, nejčastěji bramborovým. Proces výroby je poněkud zdlouhavý a výsledný produkt má podobu rosolovité, hutné a lepkavé hmoty. Nejoblíbenějším a nejjednodušším způsobem použití škrobu je namáčení čerstvě vyprané látky v roztoku a odstředění na nízké otáčky. Lze ho ale nasypat přímo do zásuvky na aviváž nebo do bubnu pračky během máchání.

Doporučený článek:  Vytápějte svůj domov efektivně. Každá místnost potřebuje jinou teplotu

Pokud si chceme vyrobit škrob na ložní prádlo, stačí přidat dvě nebo tři lžíce bramborového škrobu do sklenice studené vody, promíchat a zalít litrem vroucí vody. Metoda je ale vhodná jen na bavlnu nebo len. Závěsy a ubrusy lze naškrobit bramborovým škrobem zalitým studenou vodou. Látky nechte chvíli namočené, poté je nechte uschnout a vyžehlete.

Zdroj obrázku: Freepik

Škrob z cukru, rýže a kukuřice

Na tylové látky se doporučuje cukrový škrob. Vyrábí se tak, že se voda smíchá s cukrem ve stejném poměru a za stálého míchání se vaří. Na bavlněné a lněné závěsy lze použít rýžový škrob, který se vyrábí uvařením a scezením několika lžic rýže. Výsledkem je zakalená voda, která se smíchá s čistou vodou v poměru 1 : 3.

Doporučený článek:  Ručníky ani oblečení na radiátory nepatří

Škrob ve spreji usnadní žehlení látek a oděvů. V obchodech najdeme několik typů, ale samozřejmě si ho můžeme vyrobit i sami doma z kukuřičného škrobu. Tři lžičky přidejte do dvou sklenic vlažné vody a vše důkladně protřepejte, aby se prášek rozpustil. Voda nesmí být horká, jinak škrob příliš zhoustne. Přelijte do rozprašovače a můžete začít se škrobením. Na trhu existuje také bělicí škrob v prášku, díky kterému si látky zachovají zářivě bílou barvu.

Zdroj: https://www.brighthub.com/environment/green-living/articles/104910/