Domov

Vonné svíčky vytvoří jedinečnou atmosféru. Odborníci před jejich používáním ale varují

V našich domovech se často objevují vonné svíčky, zvláště v období podzimu a zimy. Jsou především okouzlující dekorací a zároveň vytváří jedinečnou atmosféru. Jak se však ukazuje, některým z nich bychom se měli raději vyhnout. Věnujte pozornost jejich složení.

Zdraví a vonné svíčky

Už jste někdy pocítili bolest hlavy, dušnost nebo chrapot poté, co jste byli v místnosti, kde hořely svíčky? Tato skutečnost by vám měla dát podnět k zamyšlení. Je to z toho důvodu, že většina dostupných svíček obsahuje parafín, který se získává ze surové ropy. Ten hoří a uvolňuje do ovzduší látky, které jej znečišťují, včetně toluenu a benzenu.

Hoří i ostatní látky, které svíčky obsahují. Jsou v nich přidány vůně, které jsou obvykle syntetické, dále jsou to barviva a knot, což může být v pořádku, pokud jde o knot z bavlny. Bohužel v běžných obchodech se prodávají také knoty s jádrem, ve kterých jsou škodlivé kovy jako olovo nebo cín.

Zdroj obrázku: Freepik

Buďte s nimi opatrní

Odborníci varují hlavně před svíčkami neznámého původu nebo koupenými na čínských portálech. Při objednávání z Číny totiž obcházíte jakékoli kontroly výroby, takže nemusí splňovat naše evropské bezpečnostní normy. Existují ale i lepší verze svíček, se kterými si můžete vyčarovat příjemnou večerní atmosféru.

Nejbezpečnější ze všech jsou svíčky ze včelího vosku, které podle některých zdrojů dokážou fungovat opačně, protože čistí vzduch. Druhé v pořadí jsou jistě sójové svíčky. Nejlepší jsou samozřejmě ty bez přísad, ale pokud opravdu toužíte po vonném produktu, je nejlepší sáhnout po svíčkách s éterickými oleji. Bohužel i takové pálení éterických olejů může být našemu zdraví neprospěšné a může způsobovat výše zmíněné příznaky. Pokud však chcete opravdu pálit vonné svíčky jakéhokoli druhu, nepřehánějte to s jejich množstvím.

Zdroj: https://www.nytimes.com/2021/11/09/well/scented-candles-health.html