Zdraví

Tichý zabiják se plíží téměř nepozorovaně. Přesto vysokou hladinu cholesterolu prozradí typické příznaky

Cholesterol je velkým strašákem hlavně pro lidi ve středním nebo starším věku. Jeho vysoká hladina se ale objevit může u kohokoli. Závisí hlavně na naší stravě, proto záleží na tom, jak se stravujeme. Zvýšenou hladinu cholesterolu si často ani neuvědomujeme, protože nemá žádné viditelné příznaky. Existuje ovšem několik signálů, které s ním mohou souviset a měli byste je znát.

Špatný cholesterol (LDL)

Zvýšenou hladinu tzv. špatného cholesterolu (LDL) je velmi těžké odhalit bez krevních testů. Většinou se dlouho neprojevuje žádnými příznaky. Z tohoto důvodu se o něm často dozvíte až ve chvíli, kdy se k němu přidají další zdravotní problémy, například potíže s oběhovým systémem. Jedním z problémů, které se mohou dostavit v důsledku vysokého cholesterolu, je onemocnění periferních tepen. Rizikovou skupinou jsou hlavně lidé nad 50 let.

Doporučený článek:  Při patních ostruhách přinese úlevu jedlá soda
Zdroj obrázku: Freepik

Příznaky onemocnění periferních tepen (PAD)

Jedním z příznaků PAD mohou být změny nehtů na nohou. Tyto změny mohou být způsobeny mnoha faktory, ale měli byste si na to dávat pozor. Nehty mohou růst pomalu, být křehké nebo měkké. Mezi další signály patří bolesti v nohou, noční křeče, změny na kůži, studené nohy, necitlivost v nohou a chodidlech. Můžete se také potýkat s ranami na nohou, které se nechtějí zahojit. Při těchto příznacích byste měli zaručeně navštívit lékaře, protože se s tělem něco děje.

Doporučený článek:  Dostatek pohybu a správně vyvážený jídelníček jsou klíčem k dlouhověkosti

Jak efektivně bojovat s cholesterolem?

Základní metodou boje proti vysokému cholesterolu je správná strava. Jídelníček by měl obsahovat co nejméně tučných jídel a málo cukru. Nezapomínejte se pravidelně hýbat. Pomůže i obyčejná chůze. Přestaňte kouřit a začněte chodit na pravidelné procházky. Lékař vám přesně poradí, co byste měli jíst a co dalšího můžete udělat pro své zdraví. Existuje mnoho potravin, které jsou dobré proti cholesterolu, a můžete ho snížit i bez použití léků.

Zdroj: https://www.express.co.uk/life-style/health/1555946/high-cholesterol-signs-burning-in-your-toes-blue-toes-thick-toenails-peripheral-artery