Stravování, Zdraví, Životní styl

Játra trpí nejen alkoholem. Nenápadné produkty mohou orgány poškodit mnohem víc

Mezi nejznámější nepřátele, co se jater týká, bezesporu patří alkohol. Jelikož játra naše tělo očišťují a zbavují nás toxinů, jsou velmi důležitá při zpracovávání toxických látek, jako je právě alkohol. Pokud o problémech s játry víte, určitě jste se již alkoholu vzdali. Jaké další potraviny mohou ale játra doslova ničit? Zeptali jsme se odborníků.

I malé množství alkoholu

I malé množství alkoholu doslova otravuje naše játra. Nejen že játra musí alkohol zpracovat, ale při požití alkoholu trpí také žaludek, střeva a slinivka břišní. Alkohol dráždí žaludeční sliznice, narušuje přirozené trávicí systémy a pro očištění zatěžuje nejen již zmiňovaná játra, ale také slinivku břišní. V neposlední řadě alkohol zvyšuje hladinu nebezpečného cholesterolu, takže přímo poškozuje také oběhovou soustavu. Totální poškození jater v důsledku požití alkoholu se označuje jako cirhóza jater.

Zdroj obrázku: Freepik

Další ničitelé našich jater

Mezi další nenápadné nepřátele našich orgánů patří cukry, zejména fruktóza. Nemáme na mysli fruktózu obsaženou v ovoci, ale tu, která se uměle přidává do nápojů, sladkostí nebo zpracovaných potravin. Játra tento rafinovaný cukr neumí přirozeně rozložit, a tak tato látka působí velmi negativně na regeneraci jater. Podobné vlastnosti na játra má také připálené tučné maso.

Léky

Nadměrné užívání léčiv, a to hlavně těch předepsaných lékařem, je velmi škodlivé pro naše játra. V každé tabletce je totiž kromě léčivé látky také mnoho přidaných chemikálií, které nenápadně, ale intenzivně ničí naše vnitřní orgány. Zvláštní pozornost bychom měli věnovat lékům, jako jsou antidepresiva nebo léky obsahující paracetamol. Proto před užitím těchto léků by měl doktor každému z nás udělat jaterní testy. Velký problém také nastává, pokud kombinujeme některé léky s pitím alkoholu!

Zdroj: https://www.personalabs.com/blog/10-common-habits-that-destroy-your-liver/