Zdraví

Bolest hlavy může mít různé příčiny i doprovodné příznaky

Bolesti hlavy mohou mít různé důvody. Většinou se objeví, když přes den pijeme málo vody, a jako první pomoc se jeví pilulky. Jestli se ale bolest opakuje a vrací se čím dál častěji, bude nutné zasáhnout jinými prostředky. Bolest se může lišit intenzitou, ale také místem, kde začíná a končí. Jak s bolestí hlavy bojovat, a přitom k tomu nepoužívat chemické léky?

Bolest hlavy může mít mnoho souvislostí

Bolest hlavy může být doprovázena nevolností nebo únavou. Existuje mnoho typů bolesti. Nejčastější je migréna. Patří mezi obtížné bolesti a může mít také různý průběh. Může trvat několik hodin nebo i dní. Většinou se lidé trpící migrénou nemohou ani dostat z domu, protože bolest je nesnesitelná. Pravidelné cvičení může omezit výskyt bolesti.

Doporučený článek:  Hladinu cukru udrží na uzdě některé potraviny. Pozor si musí dávat nejen diabetici

Tenzní bolest hlavy se vyznačuje tupou bolestí nejčastěji v oblasti krku nebo čela. Sinusová bolest hlavy je doprovázena tlakem, únavou i dalšími příznaky. Vyplatí se zajít si k lékaři, protože zdrojem bolesti mohou být dokonce alergeny. Kocovina je pak doprovázena obrovskými bolestmi hlavy, které většinou přestanou až po užití prášku. Někdy stačí i pořádně dlouhý spánek.

Zdroj obrázku: Freepik

Některé bolesti hlavy se objeví v určitých fázích života

Klastrová bolest hlavy je sice velmi vzácná, ale zato hodně bolí. Je pálivá a bodavá a z velké části se objevuje kolem oka. Pocení obličeje nebo výtok z nosu a očí jsou dalšími příznaky. Záchvaty mohou trvat velice dlouho, někdy se po krátké přestávce vracejí. Budete si muset pomoci léky, které vám předepíše lékař, protože se jedná o velmi vážný stav.

Doporučený článek:  Heřmánek posílí poškozené vlasy a zbaví je lupů

Hormonální bolesti hlavy jsou u žen typické hlavně v těhotenství nebo při menstruaci. Mohou být i vedlejším účinkem užívání antikoncepce. Zdrojem těchto bolestí je hormonální nerovnováha. Vhodné bude často relaxovat, zkusit můžete také léky proti bolesti, které jsou volně prodejné.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/headache/types-of-headaches, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-headache/symptoms-causes/syc-20360201, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sinus-headaches/symptoms-causes/syc-20377580, https://medlineplus.gov/ency/article/000786.htm, https://www.nhs.uk/conditions/hormone-headaches/