Nezařazené

Kočky nosí domů své úlovky z přirozených důvodů

Máte doma kočku a pouštíte ji také ven? Pak si možná vzpomenete na to, když vám poprvé přinesla ukázat svou kořist – myši nebo ptáci jsou častými oběťmi této krvelačné šelmy. Mrtvý ptáček nebo myš ale nejsou to nejhorší. Kočky vám mohou přinést také hady nebo ještěrky. Výjimkou nejsou ani krtci nebo menší slepice. Proč ale kočky nosí právě tyto úlovky až k vám domů?

Kočky si trénují lovecký instinkt

Jestliže na kočky budete křičet pokaždé, když vám takový „dárek“ přinesou, může to zhoršit vztah mezi vámi. Odkud se ale bere tohle jejich chování? Je hned několik důvodů. Možná pak budete svého mazlíčka brát jinak, když budete vědět, co se v něm může odehrávat. Milovníci koček své kočky vidí jako mazlíčky, kteří předou. Jestli se rozhodnete jednu takovou si pořídit, určitě je vhodné o nich něco vědět.

Tato zvířata v sobě mají lovecký instinkt, ať se jedná o domácí tvory, nebo ty bydlící na zahradě. V prvním případě jim bude nutné zařídit v bytě nebo domě spoustu zábavy kvůli tomu, aby se vyřádily. Lov malých zvířat je pro ně zcela přirozená věc, která souvisí s biologickým naprogramováním malé šelmy. Proto na jejich úlovky reagujte s klidem. Prostě je překročte a pokračujte domů. Musíte se připravit na to, že myš nebo pták budou nějakou dobu ležet u vašich dveří.

Zdroj obrázku: Freepik

Kočky chtějí být se svou kořistí v klidu

Když kočka přinese myš domů, nejedná se o dárek pro vás. Možná budete potěšeni tím, že se chce rozdělit se svým úlovkem, ale je to nesprávná interpretace. Mazlíček vás sice může považovat za člena kočičí rodiny, ale možná vás bere spíše jako člena, který není schopný si něco ulovit, a tak pomáhá právě tímto způsobem. Přesně tohle dělají kočky pro svá koťata.

Kočky si pak svou kořist dávají do bezpečí. Právě proto volí prostory, jako je chodba nebo dílna. Je to pro ně zárukou, že bude kořist i ona sama v bezpečí. Jestli se kočka dostane do zavřené místnosti, snižuje se možnost útěku kořisti, což je pro kočku pohodlnější. Kočka v takovém případě jedná přesně podle svých instinktů.

Zdroj: https://www.hillspet.com/cat-care/behavior-appearance/cats-catching-mice