Rady a tipy

Skvrn od potu se můžeme zbavit pomocí domácích metod

V létě při vyšší teplotě se každé tělo přehřátím potí. Někteří lidé trpí na skvrny od potu více, jiní méně. Každopádně je velmi složité se skvrn od potu z oblečení zbavit. Odstranit skvrny v podpaží, na zádech, ale také na jiných místech lze za pomoci bělidel, speciálních pracích prášků nebo díky jednoduchým domácím trikům.

Jak se jednoduše zbavit fleků od potu?

Nejčastěji se skvrny od potu vyskytují v oblasti podpaží. Pot a v něm obsažené soli se usadí na látce a někdy je pot tak agresivní, že barvu látky doslova vyžere. Proto je vhodné využít směsi octa a vody v poměru jedna ku jedné. Do tohoto roztoku namočte bílý bavlněný hadřík a tímto hadříkem potřete postižená místa oblečení. Nebo celý kousek namočte do této směsi a po asi 15 minutách vložte oblečení do pračky. Do pračky se doporučují přidat ubrousky zabraňující obarvení barevného prádla jinou barvou. Tuto metodu lze použít jak na bílé, barevné, tak také na černé prádlo.

Doporučený článek:  Domácí tipy, jak se vypořádat s prvními šedinami
Zdroj obrázku: Freepik

Kšiltovka a jiné nepratelné druhy oblečení

Pokud se pot usadí také na oblečení, které nelze prát v běžné pračce, doporučujeme odstranit skvrny pomocí sody. Je třeba připravit pastu složenou z jedlé sody, vody a peroxidu vodíku v poměru 1 : 1 : 1. Nejlepší je měřit tento poměr za pomoci polévkové lžíce. Pastu pak aplikujte přímo na skvrny a ponechte 45 minut působit. Čepici či jiný druh oblečení poté opláchněte vlažnou tekoucí vodou.

Skvrny na bílém prádle

Na bílých halenkách pot zanechává šedivé, až žlutohnědé skvrny. Těch se snadno zbavíte tak, že do 5 lžic vody přidáte 5 lžic citronové šťávy a důkladně směs promícháte. Toto domácí bělidlo nechte na bílé látce 15 minut působit a poté ji vyperte v automatické pračce. Podobně působí také směs čpavku, který smícháte s vodou. Stačí jen jedna lžička čpavku na jeden litr vody. Směs zamíchejte a aplikujte.

Zdroj: https://www.mollymaid.com/practically-spotless/2020/july/how-to-remove-sweat-stains/