Nezařazené

Granitový náhrobek může i po letech vypadat jako nový. Udržet ho čistý není těžké

Musíte se starat o granitové náhrobky, ale nevíte, jak na to? Poradíme několik osvědčených tipů, díky kterým budou hroby vypadat pořád jako nové a nebudete mít problém se o ně postarat. Stačí jen používat správné přípravky a také hadříky nebo houbičky, které neponičí povrch kamene.

Každý chce mít hrob mít krásný, ale je potřeba tomu věnovat trochu času

Původní kámen se může snadno a rychle zašpinit, bude na něm ulpívat nejen prach, ale i další nečistoty. Je dobré na takové kameny nepoužívat chemické přípravky, které by je mohly poškodit. Lepší je použít přírodní metody, které jsou ke kameni šetrnější a poslouží mnohdy lépe. Na leštěný kámen nemusíte používat kartáč, lepší bude měkký hadřík nebo houbička.

Doporučený článek:  Na kočku doma číhá překvapivé nebezpečí. Setkání s rostlinou může skončit otravou

Nejdříve jemným kartáčem odstraňte nečistoty, na které použijte vodu. Zvolit můžete kvalitní čističe na kámen, nechte je působit a plochu očistěte. Kámen se sice začne zabarvovat, ale je to dané tím, že se zbavuje špíny a dalších nečistot. Následně celý kámen opláchněte vodou a nechte přirozeně uschnout.

Zdroj obrázku: Freepik

Po očištění můžete náhrobní kámen impregnovat

Kámen byste neměli čistit, pokud na něj zrovna svítí slunce nebo je rozpálený. Budete-li používat čistič, ten snadno vyschne a budete ho potřebovat větší množství než obvykle. Také byste neměli čistit mokrý kámen, ale raději počkejte, až kompletně uschne. Čistič kamene si snadno poradí s lišejníky, prachem nebo nečistotami, ale například vosk mu bude dlouho odolávat.

Doporučený článek:  Domácí barvení vlasů může skončit velkým fiaskem. První pomoc při problémech lze najít v koupelně a kuchyni

Je také rozdíl, jestli budete čistit leštěný, nebo neleštěný kámen. U neleštěného použijte kartáč, u leštěného bude lepší hadřík nebo houbička. Na impregnaci použijte štětec, u leštěného znovu bude lepší vzít do ruky hadřík nebo houbičku. Jestli máte hrob velmi znečištěný, budete ho muset vyčistit několikrát za sebou. Čistič na kámen vám tak vydrží na dvě čištění, jestli se bude jednat o preventivní čištění, čistič vydrží dvakrát tak dlouho.

Zdroj: https://www.columbariumusa.com/how-to-clean-and-maintain-a-granite-memorial-stone/