Domov, Zdraví

Šetření na vytápění lidem jenom prospěje. Nízké teploty jsou plusem pro peněženku i zdraví

Vysoké ceny energií jsou velmi diskutované téma. Mnozí mají obavy z toho, jak zvládnou letošní topnou sezonu, která vzhledem k chladnému září u některých již začala. Nutno však říct, že obavy nejsou úplně namístě. Šetření na energiích povede k tomu, že mnozí budou mít doma chladněji, než byli zvyklí. To ale není úplně na škodu.

Nesmyslné přetápění

Největší obavy ze současné energetické krize, z výdajů na vytápění a z nutnosti úspor mají ti, kteří doma dlouhé roky přetápěli. V některých domácnostech bylo běžné, že se teplota držela i nad 25 stupňů Celsia. Lidé tak doma chodili třeba jenom ve spodním prádle. Ač se to mohlo zdát komfortní, není to dlouhodobě ideální teplota a zdraví může jenom škodit.

Proč netopit na maximum?

Negativ, která se vážou k nesmyslně vysokým teplotám vzduchu v domácnostech, je celá řada. V první řadě jsou to zbytečně vysoké náklady, které jsou dnes tolik aktuální. Dále nelze opomenout vliv na vlhkost vzduchu. Čím více se doma topí, tím více se snižuje vzdušná vlhkost, což může přinášet problémy s dýcháním. Ze suchého vzduchu se ale mohou objevit i komplikace, jako je bolest hlavy, krku nebo chronická únava.

Nadměrné přetápění vede i k tomu, že organismus postupně ztrácí svou schopnost přizpůsobit se chladu. Je zvyklý na nadměrné teploty a důsledkem toho může být nachlazený při delším pobytu venku nebo tam, kde se příliš netopí.

Zdroj obrázku: Freepik

Každá místnost má svou optimální teplotu

To, na kolik je ideální vytápět, se odvíjí i od konkrétní místnosti. Zatímco pro obývací nebo dětské pokoje či pracovny, ale i další místa, kde se tráví většina času, je ideální rozmezí mezi 20–22 stupni, například v koupelně je vhodné trochu přitopit. Hlavně v době hygieny je optimální teplota kolem 24 stupňů.

A potom jsou místnosti, kde nadměrné topení není třeba. V kuchyni plně stačí vytápět na teplotu kolem 18 stupňů. A stejné maximum je vhodné i pro ložnice během spánku. Kvalitní pyžamo a ložní prádlo zajistí, že i při spánku bude tělu komfortně. Zbytečné je obvykle nadměrně vytápět i různé chodby nebo schodiště, kde plně stačí když bude teplota v rozmezí 18–20 stupňů.

Zdroj: https://www.cse.org.uk/advice/advice-and-support/heat-and-health