Nezařazené

Při pobytu u vody je důležité dbát na bezpečnost

Během prázdnin spousta lidí, a hlavně dětí, touží být co nejčastěji u vody. Je to oblíbené místo k odpočinku, zároveň si ale musíte dávat pozor, protože se často mohou stát nehody, kterým snadno můžete předejít. Ve vodě můžete nejen ztratit vědomí, ale také si nalomit páteř. Na co si dávat nejvíce pozor? Utopení není jediným důvodem, proč se vody obávat.

Nezáleží na tom, jestli jste u moře, nebo řeky

Lidé velmi často jezdí za vodou do zahraničí, ale nehoda se může stát i doma v bazénu, pokud si nebudete dávat pozor. Právě v zahradních bazénech jsou nejčastější nehody topení, hlavně co se týče malých dětí. Během jediného roku jsou uváděny stovky případů utonutí. Nejedná se pouze o tento problém. Jestliže se nebudete umět u vody chovat, může vás to stát zdraví.

Doporučený článek:  Ořešák poskytne stín na zahradě a zásobu domácích ořechů

Jaká pravidla je potřeba dodržovat? Uvědomte si, že je hloupost skákat tam, kde nevíte, jak hluboká je voda. Pokud skočíte do místa, kde není žádná hloubka, riskujete tím nejen zdraví, ale také svůj život. Hrozí totiž zlomenina páteře, ale také otřes mozku nebo další zranění, která vás v lepším případě upoutají na invalidní vozík. V tom horším se již z vody ani nevynoříte.

Zdroj obrázku: Freepik

Při vysokých teplotách do vody neskákejte

Lidé, kteří milují slunce a teplo, se rádi vyhřívají na břehu. Pokud se pak rozhodnou skočit do vody, není to nejlepší nápad. Vysoké rozdíly mezi teplotami mohou způsobit teplotní šok, při kterém se rychle tělo ochladí, ale organismus si s tím nebude umět poradit, a můžete dokonce omdlít. V takovém případě vám ani nikdo nebude moci pomoci, protože nebude čekat, že do vody skočíte.

Doporučený článek:  Při pikniku v přírodě může přijít vhod reflexní vesta

Nebezpečí hrozí také v případě, že se budete potápět. Profesionální potápěči upozorňují na to, že je vhodné se potápět pouze do hloubky pěti metrů, abyste to udýchali. Jestli budete chtít jít za zážitkem hlouběji, budete si muset pozvat na pomoc profíky, kteří vám poradí, jak na to. Nebezpečné je také během pobytu u vody konzumovat alkohol, protože pak hrozí riziko utopení nebo budete mít jiné bláznivé nápady, které nemusí dopadnout dobře.

Zdroj: https://www.royallifesaving.com.au/stay-safe-active/risk-factors/alcohol-water-safety, https://firstaidtrainingcooperative.co.uk/cold-water-shock-and-drowning/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7265332/, https://www.cpsc.gov/Newsroom/News-Releases/2018/Latest-Pool-Safely-Statistics-At-Least-148-Children-Fatally-Drowned-in-Pools-and-Spas-this-Summer