Zdraví

Dokáže léčit i ublížit. Při správném užití je pivoňka hotový poklad

Pivoňka je rostlina, která se často vyskytuje v domácích zahradách. Vypadá fenomenálně a její charakteristické květy dělají velký dojem na všechny kolemjdoucí. Možná jste nevěděli, že tato rostlina má mnoho zdravotních účinků a pomáhá v boji proti různým nemocem.

Několik slov o pivoňce

Pivoňka je rostlina pocházející z jižní a východní Evropy. Dosahuje výšky asi 70–90 cm a její listy mají tmavě zelený odstín. Tato rostlina se vyznačuje velkými a rozměrnými květy, které mohou mít červenou, růžovou nebo fialovou barvu a příležitostně mohou být i bílé. Pivoňky lékařské kvetou v květnu a červnu, krásně voní a snadno se pěstují.

Doporučený článek:  Játra trpí nejen alkoholem. Nenápadné produkty mohou orgány poškodit mnohem víc

Pivoňky však obsahují i škodlivé látky, které mohou být pro lidský organismus jedovaté. Předávkování pivoňkami může vést k těžké otravě. Proto se před konzumací pivoňkového čaje nebo tinktury poraďte s lékařem. Pokud si nejste jisti zpracováním léčivé květiny, raději si kupte hotový produkt přímo v obchodě.

Zdroj obrázku: Freepik

Léčivé vlastnosti pivoňky

Této rostliny se však nemusíte bát. Semena, květy a kořeny pivoňky lékařské se používají k přípravě léčivých přípravků. Rostlina je zdrojem cenných minerálních solí, podporuje regulaci vodní a elektrolytové rovnováhy. Kromě toho jsou v okvětních lístcích přítomny flavonoidy, které mají protizánětlivý účinek a čistí tělo od toxinů. Díky tříslovinám obsaženým v rostlině se používá také při kožních onemocněních, jako je akné nebo atopická pleť.

Doporučený článek:  Oslaďte si život i bez cukru. Zdravější alternativy jsou skvělé do čaje i při pečení

Pokud trpíte opakovanými záněty močového měchýře nebo močových cest, sáhněte po pivoňkových nálevech. Flavonoidy pomáhají svými protizánětlivými a čisticími vlastnostmi. Kromě toho je pivoňka lékařská diuretikum, což je velkou výhodou v případě ledvinových kamenů. Pomůže vám zmírnit nepříjemné příznaky onemocnění a rychleji se zotavíte. Pivoňka je také skvělá pro náš trávicí systém a srdce.

Zdroj: https://www.rxlist.com/peony/supplements.htm