Květák má velkou skupinu fanoušků, a to zcela oprávněně, protože obsahuje velké množství důležitých živin. Ne každý si ale může vychutnat jeho chuť. Mnohé lidi zase může odrazovat nepříjemná vůně při jeho vaření. Jeho pozitivní vlastnosti ale jistě převyšují ty negativní.
Pokladna biologicky aktivních složek
Květák má nízký obsah kalorií a obsahuje velké množství vlákniny, takže je dobrou volbou pro lidi, kteří chtějí zhubnout nebo mají cukrovku. Má nízký glykemický index, který je v diabetické stravě mimořádně důležitým parametrem. Květák dodává minerály odpovídající za správný průběh zásadních procesů v těle, v čele s draslíkem důležitým pro srdce, vápníkem nezbytným pro kosti a hořčíkem, který hraje důležitou roli v metabolických procesech a nervovém vedení.
I když je v mnoha ohledech velmi prospěšný, existují lidé, kteří by ho raději jíst neměli. Nedoporučuje se například lidem s poruchami štítné žlázy. Obsahuje složky, které narušují absorpci jódu z potravinářských výrobků. Absolutně by ho neměli konzumovat lidé s hypotyreózou a Hashimotovou chorobou. Při jiných poruchách štítné žlázy je třeba udržovat umírněnost při konzumaci této zeleniny.
Nepříjemný zápach
Pokud vás odrazuje nepříjemná vůně při jeho vaření, stačí přidat do vody jednu čajovou lžičku jedlé sody nebo půl sklenice mléka. Ani jeden z těchto produktů neovlivní chuť zeleniny, ale zbavíte se díky nim nežádoucího aroma. Květák obsahuje jedinečný sulforafan – sloučeninu se silnými antioxidačními vlastnostmi. Kromě toho existuje řada dalších antioxidantů v květáku, včetně vitamínu C, E a manganu.
Působení všech těchto látek snižuje zánět v těle a toxický účinek volných radikálů. Květák je jedním z druhů zeleniny s nejsilnějším protirakovinným potenciálem. Dokáže chránit i před vývojem rakoviny prsu, prostaty a močového měchýře. Díky obsahu glukorafaninu zlepšuje pravidelná konzumace květáku stav krevních cév a krevní oběh. Květák chrání před aterosklerózou a hypertenzí.
Zdroj: https://sites.udel.edu/chs-udfoodlab/2020/01/15/january-cauliflower/