Zdraví

Bolest hlavy může trvat až 3 dny. Příčiny bývají různé, léčba není vždy stoprocentní

Bolení hlavy se vyskytuje z různých důvodů. Jedním z nejčastějších je dehydratace organismu. V tomto případě postačí se dostatečně napít a nechat tělo odpočinout. V jiných případech se ale může jednat o závažnější zdravotní potíže. Hlavně v případech, kdy se bolest hlavy často opakuje. U lidí se vyskytují různé podoby bolesti hlavy – s různou intenzitou, lokací nebo způsobem bolesti. Jak tedy rozeznat typy bolesti hlavy, abychom určili správný postup při její léčbě?

Předkládáme druhy bolesti hlavy:

  1. Migréna – Nejobtížnější diagnóza, charakterizuje ji dlouhotrvající a opakující se proces bolení. Trvá od 4 do 72 hodin, bolest je pulzující a tíživá. Někdy je doprovázena nevolností a zvracením. V současnosti bohužel neexistuje jediný účinný lék na toto onemocnění. Lidé trpící migrénou mají každý svůj specifický postup, jak se jí zbavit. A mnohdy to není nic příjemného. Odborníci doporučují těmto pacientům průběžnou a dostatečnou fyzickou zátěž, a to hlavně na čerstvém vzduchu, a dostatečný příjem tekutin.

    Zdroj obrázku: Freepik
  2. Tenzní bolest hlavy – Jedná se o tupou bolest v oblasti celé hlavy. Nejpostiženějšími místy bývají čelo, šíje a oblast kolem krku. Bolest se vyskytuje při nervovém vypětí, stresu či velké únavě. V případě častého opakování této bolesti se doporučuje konzultace s ošetřujícím lékařem.
  3. Sinusová bolest hlavy – Bolest, u které se intenzita mění. Je často doprovázená pocitem tlaku, tíhy a únavy. Pacienti s tímto druhem bolesti hlavy trpí na časté rýmy a alergie. Pokud jsou zdrojem opravdu alergie, vyplatí se zajít k lékaři. Na tuto bolest mohou pomoci antihistaminika.
  4. Klastrová bolest hlavy – Tato bolest hlavy se vyskytuje velmi vzácně. Jedná se o velmi pálivou bolest projevující se v oblasti očí. Může být doprovázena pocením v obličeji i výtokem z nosu. Záchvaty bolesti mohou trvat od 15 minut až po 3 hodiny. Tyto závažné nemoci se léčí oxygenoterapií či lidokainem.
Zdroj: https://www.healthline.com/health/headache/types-of-headaches