Zdraví

Cukrovku může provázet řada komplikací, které běžné onemocnění přemění v smrtelnou chorobu

Cukrovka již dávno není vnímána jako nemoc, která by bránila v každodenních činnostech. Musíte si samozřejmě hlídat jídelníček a nasadit důslednou léčbu, ale můžete žít jako všichni ostatní. Podceňování cukrovky může mít fatální následky, které postupně vedou k zhoršení stavu. Mohou se ale také objevit další nemoci, některé končí i smrtí. Dnes se proto podíváme na časté komplikace při diabetu, na které můžete narazit.

Nejčastější komplikace, které vám ztíží život

Některé problémy se dostaví v rané fázi, kdy již máte cukrovku, ale ještě nebyla diagnostikována, anebo jednoduše zanedbáváte léčbu. Tyto komplikace jsou charakteristické a měli byste okamžitě navštívit lékaře. Mezi nejběžnější patří ketoacidóza. Na začátku má mírné příznaky jako únavu, slabost, ospalost nebo žízeň. Později přijdou závratě, bolest hlavy nebo tlak na hrudi. Typický je také acetonový zápach z úst.

Doporučený článek:  Pravidelné prohlídky u zubaře mohou zachránit život. Zubní lékař dokáže včas poznat závažnou chorobu
Zdroj obrázku: Freepik

Dalšími jsou hypoglykémie a hyperglykémie. První způsobuje příliš nízká hladina glukózy v krvi. Příznaky jsou hlad, roztržitost, poruchy vědomí, třes a mravenčení v končetinách. Řešení je jednoduché. Najezte se a vypijte trochu sladkého nápoje. Druhá nemoc je způsobena příliš vysokou glukózou. Projevuje se zvýšenou žízní, nadměrným močením, dehydratací nebo infekcemi. Bohužel tyto nemoci mohou vést k poškození orgánů, takže byste je neměli ignorovat.

Nejdůležitější je dodržovat léčbu a správně jíst

Jakmile vám lékař stanoví diagnózu diabetu, nejdůležitější bude zahájení pravidelné léčby a úprava jídelníčku. Lékaři doporučují, aby se pacienti vyhýbali sacharidům a měli by sáhnout po potravinách s nízkým glykemickým indexem (GI). Tato pravidla vás ochrání před ohrožením zdraví. Zvýšená hladina glukózy v krvi vede k rozvoji mnoha onemocnění a chronickým diabetickým komplikacím. Ohrozit mimo jiné může i srdce a krevní cévy.

Zdroj: https://www.diabetes.org.uk/guide-to-diabetes/complications