Zdraví

Nenáviděný plevel v sobě skrývá hotové bohatství. Kopřivová šťáva dopomůže ke zdraví i kráse

Kopřiva je pro většinu lidí nepříjemný plevel. Nálepky nevzhledné a žahavé byliny se jen tak nezbaví, přitom se jedná o královnu v lidovém léčitelství. Je dostupná všem a všude a má celou řadu léčivých účinků, které pomohou s mnoha zdravotními neduhy. V rámci lidového léčitelství je známé použití kopřivového čaje, tonika nebo výluhu na obklady. Z kopřivy si však lze připravit i výtečnou šťávu, která vyčistí krev, doplní železo, a ještě vrátí krásu pleti a vlasům! Jak se užívá a jak si ji připravit?

Všestranná bylinka s mnoha účinky

Roste úplně všude. Pro zahradníky je nepřítelem číslo jedna, považují totiž kopřivu za těžce odstranitelný plevel. V lidovém léčitelství má kopřiva nezastupitelné místo, k tomu je dostupná po celou jarní a letní sezónu, i když před rozkvětem má nejsilnější účinky. Kopřiva pomůže s mnoha zdravotními obtížemi, zejména by měla být v hledáčku pacientů s chudokrevností nebo léčících se s močovým měchýřem. Pomáhá též s trávením a žaludečními chorobami, je lékem na vředy. Perfektně detoxikuje organismus, vylepšuje stav akné a pokožky, pomáhá při vypadávání vlasů.

Zdroj obrázku: Freepik

Rukavice na ruce a jde se na sběr

Kopřivy jsou pokladnicí minerálních solí, především železa a vápníku, taktéž vitamínů C, K, skupiny B a provitamínu A, mimo to flavonoidů, fytosterolů nebo tříslovin. Využít tyto cenné látky může každý, stačí se vydat na samosběr do lokalit, které jsou daleko od průmyslových center nebo rušných částí měst. Sbírají se mladé výhony a listy z kopřiv před rozkvětem. Nutné je používat pro sběr rukavice, protože hrozí žahavé spáleniny. Před použitím se musí kopřivy omýt pod tekoucí vodou, následně spařit nebo blanšírovat.

Jak připravit kopřivovou šťávu

Příprava kopřivové šťávy je nadmíru snadná, kilogram nasbíraných kopřiv se nastrouhá nebo odšťavní pomocí přístroje, případně rozemele v mixéru. Poté je nutné tekutinu přefiltrovat a skladovat v tmavé sklenici v chladničce. Denní dávka je 20 mililitrů, může se zředit vodou nebo přidat do ovocných nebo zeleninových smoothie. Vhodná je kombinace s ananasem, jablkem nebo grapefruitem.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-nettle-leaf#1