Stravování, Zdraví

Nepříjemná zácpa má jednoduché řešení. Stačí zařadit do jídelníčku určité potraviny

Zácpa je problém, se kterým se jednou za čas může potýkat každý z nás. Naštěstí to není závažné onemocnění, pokud budete vědět, jak se rychle zácpy zbavit. Při dlouhodobějším trápení je nutné obrátit se na lékaře. Zácpa souvisí především s životním stylem, který vedeme. Bohužel, většinou se nestravujeme zdravě, nehýbeme se a svůj vliv na zácpu bude mít také kvalita a délka spánku.

Nepodceňujte důležité hodnoty

Zácpa může postihnout až 30 % populace a bez varování se může objevit také u vás. Je to nemoc, kterou poznáte podle vzácné stolice, kterou doprovází ještě další příznaky. Možná budete mít pocit, že se nedokážete vyprázdnit úplně, ale také bude stolice tvrdá a bolestivá. Navíc rozlišujeme tři typy zácpy podle toho, jaké jsou hlavní příčiny. Mezi ty patří nezdravá strava, nedostatečné množství jídla, ale také sedavý způsob života.

Doporučený článek:  Droždí posílí imunitu lépe než drahé doplňky stravy. Vyzkoušejte kvasnicový nápoj nebo tradiční pomazánku

Neměli bychom se vzdávat pravidelné fyzické aktivity, stejně tak zdravých potravin. Kvalitní spánek bude mít také svůj vliv. Velmi často trpí zácpou těhotné ženy, které mají rozházené hormony, a navíc se jim často mění chutě, se kterými se tělo nedokáže vypořádat. Také některé druhy léků mohou způsobit tuto komplikaci. V případě dlouhodobého problému si raději zajděte k lékaři.

Zdroj obrázku: Freepik

Doma si můžete se zácpou poradit

Co zařadit do jídelníčku, aby se vám zácpa vyhnula? Je to jednoduché. Důležité jsou potraviny bohaté na vlákninu. Tu najdete nejen ve vločkách nebo otrubách, ale také v celozrnném chlebu nebo určitých druzích zeleniny. Rozhodně nezapomínejte na pitný režim, denně byste měli vypít alespoň 2 litry čisté vody nebo bylinných čajů.

Doporučený článek:  Spaní v ponožkách je podle mnohých neatraktivní, dokáže ale zachránit noc

V případě, že se zácpa již objevila, si můžete dát například sušené švestky. Je to přirozený způsob, jak podpořit trávení, a brzy se vám uleví. Jako doplněk můžete zvolit lněné semínko, které obsahuje nejen vlákninu, ale také omega-3 mastné kyseliny. Zrychlíte metabolismus, navíc ho můžete přidat nejen do salátů, ale také do jogurtu nebo tvarohu.

Zdroj: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/4059-constipation