Vztahy, Zdraví

Čtyři důvody, proč říct partnerovi ne. Někdy je lepší sex vynechat

Těžko najít jinou příjemnější činnost, než je sex. Je zdraví prospěšný, pomáhá utužovat partnerský vztah a zvyšuje pocit blízkosti, podle lékařů pomáhá odbourat stresovou zátěž a snížit krevní tlak. Milováním se posiluje činnost srdce, sex podle psychologů zmírňuje cítěnou bolest a řeší potíže s nespavostí. Dokonce je lékem na kila navíc, protože se během hrátek spalují nadbytečné kalorie. Existují však situace, za kterých je vhodnější se jej zříci. Kdy je lepší říci ne?

Důvod #1: Zdravotní potíže

Kdy je vhodné nahradit pohlavní styk jinými projevy blízkosti? Především v době vážných onemocnění nebo po prodělaném chirurgickém zákroku. Několikatýdenní abstinence se doporučuje po prodělaném infarktu nebo je vhodné počkat na doporučení ošetřujícího lékaře. Dalším závažným důvodem je kvasinková nebo jiná bakteriální infekce jednoho z partnerů, kdy je vhodné počkat do doby zaléčení, aby nedošlo ke vzájemné reinfekci.

Doporučený článek:  Křehké a lámavé nehty uzdraví domácí výživná péče

Důvod #2: Před plánovaným zákrokem nebo před vyšetřením

K pohlavnímu styku by nemělo dojít bezprostředně po gynekologickém zákroku, ale také před ním. Vždy je nutné se řídit doporučením lékaře. Také není vhodné se oddávat sexu před plánovaným vyšetřením, například před cytologickým odběrem. Výsledky by totiž mohly být vlivem takového konání zkreslené.

Zdroj obrázku: Freepik

Důvod #3: V době šestinedělí

Zatímco sex v době bezproblémového těhotenství není na škodu, je přesto nutné dbát zvýšené opatrnosti v prvním trimestru, kdy ženy trápí nevolnostmi nebo podrážděností. Po porodu se doporučuje abstinence v době šestinedělí, protože dochází k regeneraci vnitřních orgánů. Hrozí infekce, ženy trpí na krvácení i bolesti, na příjemné zážitky se proto doporučuje několik týdnů počkat.

Doporučený článek:  Kopřivová šťáva podpoří trávení a udrží pokožku i vlasy zdravé

Důvod #4: Duševní rozpoložení a psychické potíže

Samozřejmě nemusí být chuť na sex vždy, vlivem potíží v práci nebo přemíry stresu může jeden z partnerů pohlavní styk odmítnout. Partneři by si měli o potížích otevřeně promluvit, obdobně ne každému se zamlouvá sex jako usmíření po hádce. Při dlouhodobých psychických obtížích nebo při depresích, při užívání tlumících léků je vhodné si promluvit o problému s ošetřujícím lékařem.

Zdroj: https://www.everydayhealth.com/sexual-health/sexual-abstinence.aspx