Stravování

Zlehka, ale vydatně. Díky správné večeři si může tělo v noci skutečně dobře odpočinout

Večeře by neměla být příliš těžká na trávení ani příliš kalorická. Je to proto, že těžké jídlo může zhoršit spánek, kdy naše tělo nebude moci regenerovat. Co by tedy mohlo být ideální součástí večerního jídelníčku?

Dodržujte tato pravidla

O večeři se hodně mluví hlavně v souvislosti s hubnutím. Výživové chyby ale mohou způsobit nejen nespavost, ale také nepříjemné neduhy, jako je plynatost nebo bolesti břicha. Dalším důsledkem nevhodné stravy je špatná kvalita spánku. Při jídle je třeba zaměřit se hlavně na pravidelnost. Tedy jíst ideálně pětkrát denně a ideálně každé tři hodiny. Snadněji se tak vyhnete návalům hladu ve večerních hodinách. Také si před spaním můžete dopřát bylinkový čaj, který vám zklidní nervy a bude se vám snadněji usínat.

Zdroj obrázku: Freepik

Co si dopřát k večeři?

Večeře nesmí být příliš těžká nebo příliš kalorická. Večer se vyplatí zvolit zejména produkty bohaté na omega-3 kyseliny, které příznivě ovlivňují práci celého mozku. Ideální volbou na večer je tedy losos, makrela nebo sardinky. Za zmínku stojí i bílkoviny, například ve formě kuřecího prsního řízku, libového masa nebo mléčných výrobků. Bez potíží si také můžete dopřát tvaroh, přírodní jogurt nebo jiné sýry. Zapomínat bychom také neměli na zeleninu. Můžete ji použít jako přílohu nebo si z ní připravit zdravý salát.

Čemu se vyhnout?

K večeři byste neměli jíst tučná a vysoce zpracovaná jídla. Určitě je dobré vyhnout se čemukoliv smaženému, dále také výrobkům rychlého občerstvení, houbám, chipsům a dalším slaným pochutinám. Totéž platí pro jednoduché cukry. Nedoporučují se ani potraviny s vysokým glykemickým indexem, například pšeničné těstoviny, brambory, bílé pečivo nebo sladké cereálie. Vyhnout bychom se také měli jinak velmi zdravé cizrně, která se však dlouho tráví a může způsobit plynatost. Lepší je jíst ji k snídani nebo obědu.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/simple-dinner-ideas