Zdraví, Životní styl

Těmto celebritám hygiena nic neříká. Ohledně pravidelného mytí mají odborníci jasno

Některé slavné osobnosti tvrdí, že každodenní mytí těla je na škodu. Dokonce se objevily informace o tom, že batolata by lidé měli mýt jen tehdy, objeví-li se na jejich pokožce viditelná špína. Dost lidí se těmto tvrzením vysmívalo, a tak se tým odborníků pustil do studie. Jak tyto studie dopadly a je časté mytí opravdu spíše na škodu?

Které slavné osobnosti se nekoupou každý den?

Mila Kunisová a Ashton Kutcher v červenci roku 2021 prohlásili, že mají docela odlišný pohled na hygienu a návyky než ostatní lidé. Přiznali totiž, že se nesprchují každý den, jelikož to prý není zdravé. Herec veřejně přiznal, že si každý den myje jen podpaží, rozkrok a obličej. Herečka Mila Kunisová potvrdila, že to má s mytím těla stejně, jen s tou výjimkou, že si obličej myje dvakrát denně. Nejsou ovšem jediní slavní, kteří se nemyjí každý den. Podobně to má také herec Jake Gyllenhaal nebo herečka a režisérka Kristen Bellová.

Doporučený článek:  Vsedě, vleže i při tréninku: správné držení těla je důležité v každé situaci
Zdroj obrázku: Freepik

Denní koupel – jaké má následky?

Osobní hygiena je bezpochyby velmi důležitá. Ovlivňuje náš vzhled, pohodu, ale také do jisté míry i zdraví. Odborníci ovšem upozorňují na fakt, že velmi časté koupele mohou být na druhou stranu pro naše tělo škodlivé. Lidská pokožka vylučuje kožní maz, který nás do jisté míry chrání před bakteriemi a mikroorganismy. Častým mytím a drhnutím tento maz odstraňujeme, a tím se zbavujeme našeho přirozeného ochranného filtru. Důsledkem toho můžeme pociťovat svědivost a podráždění pokožky. Pleť může být suchá a kůže popraskaná. Bakterie se tak snadněji dostanou pod kůži a způsobují záněty a infekce.

Doporučený článek:  Kurkumová pasta pečuje o zdraví zubů

Jak často bychom se tedy měli umývat?

Podle dermatologů není nutné se umývat každý den. Pokud tedy některou z večerních sprch vynecháme, neuděláme nic špatného. Dle studií je ideální koupat se obden nebo dvakrát až třikrát týdně. Je jasné, že počet koupelí by měl být nastaven podle toho, jaký životní styl vedeme.

Zdroj: https://www.metrolinadermatology.com/charlotte-dermatologist/dermatology-guidelines-for-how-often-you-should-shower, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8138261/, https://www.news24.com/you/advice/why-experts-agree-with-mila-kunis-and-ashton-kutchers-bathing-habits-20210818, https://www.cnn.com/2021/07/27/entertainment/ashton-kutcher-mila-kunis-bathing/index.html, https://www.gq-magazine.co.uk/lifestyle/article/bathing-every-day-healthy, https://studyfinds.org/ashton-kutcher-mila-kunis-kristen-bell-bathing-shower-every-day/, https://www.verywellhealth.com/how-often-should-you-shower-4154629