Stravování, Zdraví

Skvělý parťák do zimních dní: aróniová tinktura nakopne imunitu a uleví po vánočním hodování

Tinktura z arónie má velmi charakteristickou barvu, vůni i nakyslou chuť. Její chuť ale není jediným důvodem, proč byste si ji měli doma připravit. Je také velmi zdravá a má úžasné vlastnosti, které byste měli využít. Kdo by měl tento nápoj pít a jak ji podávat? Na všechno důležité se dnes podíváme a zjistíte, proč byste měli tento nápoj pravidelně pít.

Vlastnosti arónie

Arónie je ovocný keř s vynikajícími plody, které mají trochu kyselou chuť. Když provedete jejich sběr příliš brzy, budou velmi kyselé a nebudou mít jinak žádnou chuť. Konzumovat je můžete syrové, zavařené, v podobě tinktury nebo želé. Velmi oblíbená je také šťáva z arónie. Plody obsahují vitamíny A, B, C, E, a PP, draslík, železo a hořčík. Pomůže vám se žaludečními problémy a hypertenzí, protože dokáže snižovat krevní tlak.

Doporučený článek:  Nadbytek cukru ve stravě ovlivňuje tělesné i duševní zdraví

Recept na aróniovou tinkturu

Plody se sbírají na přelomu srpna a září. Na tinkturu můžete použít čerstvé i mražené ovoce. Recept je snadný. Potřebujete 1 kg plodů arónie, 2 litry vody, 1 kg cukru a 1 litr lihu. Plody povařte 30 minut a nechte vychladnout. Sceďte, přidejte cukr, promíchejte a znovu povařte. Nechte znovu vychladnout, zalijte lihem, promíchejte a nalijte do lahví. Tinkturu můžete používat po pár měsících.

Zdroj obrázku: Freepik

Na co tinkturu používat?

Domácí likér můžete snadno používat jako samotný nápoj nebo k němu přidat trochu ledu. Úžasně chutná také v jiných nápojích, například v aromatickém čaji v zimě. Když si do čaje budete namáčet piškoty, užijete si vynikající snídani nebo malou svačinu na zahřátí během mrazivého dne. Navíc posílíte své zdraví, takže zabijete dvě mouchy jednou ranou.

Doporučený článek:  Rakytník je skvělým doplňkem pro hubnutí i krásnou pokožku. Ideální je ve formě šťávy

Kdo by tinkturu z arónie neměl užívat?

Tinktura z arónie se nedoporučuje ke konzumaci každému. Pokud máte nízký krevní tlak nebo žaludeční vředy, neměli byste arónii konzumovat. Dokáže totiž snižovat krevní tlak, což by pro vás nebylo dobré. Kvůli přítomnosti alkoholu se tinktura nedoporučuje nezletilým, řidičům, těhotným a kojícím ženám.

Zdroj: https://healthyhuemans.com/aronia-berry-tincture-recipe/