Rady a tipy

Přebytečná kávová sedlina nemusí skončit v koši. Snadno z ní vyrobíte pečující mýdlo

Máte rádi kávu? Pak si jistě zamilujete i mýdlo vyrobené s pomocí kávové sedliny. Toto mýdlo vyčistí a zpevní pokožku a navíc krásně voní. Nabízíme recept, jak si ho vyrobit.

Káva v kosmetice

Klíčovou složkou je kofein. Rádi si ho užijeme po ránu, ale má skvělé účinky i na pleť. Je používán i v pleťových vodách a zpevňujících krémech. Pomáhá bojovat proti celulitidě. Pokud přidáte kávu do kosmetiky, pomáhá vyhladit pokožku a obnovit její elasticitu. Navíc usnadňuje dosažení zdravého a rovnoměrného tónu pleti. Není pro vás vhodná pouze v případě, že bojujete s prasklými kapilárami.

Doporučený článek:  Nenáviděné žehlení se může rázem proměnit v oblíbenou činnost. Stačí znát triky, které ho usnadní

Jak využít kávovou sedlinu?

Kávová sedlina nabízí více využití, dá se použít i jako hnojivo na rostliny nebo k péči o tělo ve formě peelingů. Můžete si s její pomocí ale vyrobit i voňavé kávové mýdlo! Jak na to? Budete potřebovat jen kvalitní kávovou sedlinu a kostku mýdla. Kostka mýdla stačí zcela obyčejná, neutrální bílá nebo šedá bez parfémování. Díky tomu vynikne nádherné kávové aroma. Jak tedy postupovat?

  • Sedlinu z kávy nechte vychladnout.
  • Na struhadle nastrouhejte kostku mýdla.
  • Mýdlové vločky rozpusťte ve vodní lázni na minimální výkon hořáku.
  • Přidejte kávovou sedlinu a promíchejte.
  • Přendejte do formiček – postačí formičky na muffiny.
  • Nechte vychladnout.
Doporučený článek:  Z banánové slupky lze připravit výživné hnojivo pro orchideje

Mýdlo můžete dát vychladit do lednice, aby rychleji ztuhlo.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak mýdlo vylepšit?

Mýdlo můžete ještě vylepšit tím, že do něj přidáte kokosový nebo olivový olej. Získá tak další vyživující a hydratační vlastnosti. Pokud nemáte možnost získat kávovou sedlinu, můžete použít i silnou kávovou esenci. Nicméně ačkoliv mýdlo bude překrásně vonět, ztratí své výjimečné účinky na pleť.

Jak ještě využít kávovou sedlinu?

Pokud máte kávové sedliny více, můžete ji využít jako přírodní hnojivo na většinu rostlin. Sklenici kávové sedliny zalijte 10 l vody a vzniklou směsí zalévejte rostliny jednou týdně.

Zdroj: https://www.soapqueen.com/bath-and-body-tutorials/how-to-make-coffee-soap/