Rady a tipy

Odvar z libečku zklidní trávení a uleví od bolesti

Libeček patří mezi výrazné bylinky, které si můžete vypěstovat nejen na zahradě, ale také doma na parapetu. Hodí se pro zvýraznění chuti polévek nebo omáček, navíc podle všeho patří také mezi afrodiziaka a rostlina má ještě spoustu dalších pozitivních vlastností, které je potřeba vyzkoušet na sobě. Účinky nejsou tolik známé, proto si je představíme, abyste na příště byli připraveni.

Připravte si odvar z libečku, který pomůže v mnoha ohledech

Libeček může v našich končinách dosáhnout výšky až dvou metrů. Nejčastěji používáme listy, které jsou podobné celeru, můžete si je nasušit nebo je používat čerstvě utržené. Libeček má velmi výraznou chuť i vůni. Obsahuje esenciální oleje, proto se hodí i pro naše zdraví. K čemu je tato bylinka vhodná? Rozhodně si ji dopřejte, pokud si chcete srovnat trávení. Pomoci může také při léčbě zánětu močových cest, skvělá bude i při bolestivé menstruaci.

Odvar z libečku se velmi snadno připravuje. Kromě listů navíc můžete použít i kořen této rostliny, a to hlavně na odvar. Je to sice část rostliny, která se hůře shání, pokud se vám to ale povede, máte napůl vyhráno. Kořen libečku seženete v bylinářství nebo si ho můžete na jaře sami vykopat na zahradě.

Zdroj obrázku: Freepik

Kořen pro přípravu odvaru musí mít žlutohnědou barvu

Kořen umyjte a dobře osušte a dbejte na to, aby měl žlutohnědou barvu, protože právě takový kořen je skvělou volbou pro přípravu odvaru. Lžičku sušené bylinky pak zalijte sklenicí vody, nechte vařit a poté ihned sceďte. Po vychladnutí pak nápoj můžete ihned používat. Jestli vás trápí některé zdravotní komplikace, můžete si dát dva hrnky odvaru denně.

Okamžitě by se vám mělo ulevit. Pěstování této byliny je velmi jednoduché a zvládnou ho i malé děti. Vyplatí se mít libeček po ruce, protože u kuchařů je to oblíbená bylina, která promění obyčejné jídlo v chuťový zážitek.

Zdroj: https://www.verywellhealth.com/lovage-benefits-side-effects-dosage-and-interactions-4686373, https://theherbalacademy.com/little-known-ways-use-lovage/, https://homespunseasonalliving.com/3-ways-use-lovage/, https://www.gardeningknowhow.com/edible/herbs/lovage/what-to-do-with-lovage-plants.htm, https://arborgate.com/picks/fall-in-love-with-lovage/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Libe%C4%8Dek_l%C3%A9ka%C5%99sk%C3%BD, https://www.rxlist.com/lovage/supplements.htm