Stravování, Zdraví

5 potravinových hříchů, které ničí srdce: vyřaďte tyto chuťovky z jídelníčku ještě dnes

Zdravé srdce je jednou ze záruk, že si užijeme dlouhý a spokojený život. Klíčem k jeho dobré kondici je jedno základní pravidlo: hlavně zdravě! Při konzumaci tučných a sladkých jídel a sedavém životním stylu nemůžeme očekávat, že s věkem bude naše srdce a celé tělo fungovat správně. Žít zdravě přitom můžete v jakémkoli věku a můžete odrazit vznik srdečního onemocnění. Jak?

Hodně soli a smažená jídla zvyšují riziko srdeční příhody

Vysoký obsah soli ve stravě není dobrý pro nikoho z nás. Cukr i sůl se přitom nachází v mnoha produktech, aniž bychom si to uvědomovali. Co dělat pro snížení konzumace soli? Slánku vyhoďte a nahraďte sůl při vaření bylinkami a kořením (libečkem, medvědím česnekem, tymiánem, oreganem, bazalkou). Vyřaďte slané svačiny a brambůrky.

Všichni víme, že smažené jídlo není pro zdraví dobré. Co dělat, abyste podpořili své zdraví? Vyřaďte z jídelníčku hranolky (hlavně v restauraci) a snažte se vyřadit ze stravy také smažené maso. Koblihám a donutům řekněte sbohem, protože se jedná o smažené sladkosti.

Zdroj obrázku: Freepik

Alkohol a cukr vám ke zdraví nepomohou

Sklenka červeného vína nebo půllitr piva vašemu zdraví neuškodí. Pravidelná konzumace alkoholu ale může zvýšit riziko hemoragické mrtvice o dvojnásobek. Alkohol také podporuje srdeční arytmii a fibrilaci srdečních síní. Jednou za čas vám ale malé množství alkoholu neublíží.

Cukr je zlo. To si uvědomujeme snad všichni. Kromě přibírání na váze vás kvůli němu čeká zbytečná zátěž pro srdce. Stejně jako sůl i cukr byste měli hodně omezit a snažit se nekupovat nic evidentně sladkého. Věřte, že cukr se skrývá i v těstovinách nebo pečivu, takže ho stejně budete konzumovat.

Fast food je nejrychlejší cestou k onemocnění srdce

Posledním rizikem je rychlé občerstvení. Fast food způsobuje vyšší riziko nadváhy a obezity, ale je také zaručenou cestou ke kardiologickým problémům. Stánky s fast foodem dnes najdeme na každém kroku, protože je to pohodlné. Bohužel to není vůbec zdravé. Snažte se mu proto vyhýbat a nekupovat ani hotová jídla v potravinách.

Zdroj: https://www.health.harvard.edu/healthbeat/avoid-these-foods-for-a-healthier-heart