Vztahy, Životní styl

Nebojí se jít přes mrtvoly a vždy dosáhnou svého. Přesto mají cholerici co nabídnout

S cholerikem má jistě každý zkušenost. Patří mezi čtyři druhy temperamentu podle Hippokratovy typologie a jedná se o labilního extroverta, který má silný charakter, ale bývá velmi vznětlivý, dominantní, a co si budeme namlouvat, také velmi konfliktní. To jsou právě vlastnosti, které vedou k potížím ve vztazích nejen partnerských, proto při velkých nedorozuměních je namístě vyhledat psychologickou pomoc a zahájit psychoterapii nebo párové sezení. Co dalšího charakterizuje cholerika a na co si dát pozor při setkání s ním?

Doporučený článek:  Mnozí si od práce neodpočinou ani doma. Ke zmírnění stresu pomůže jediná věta

Konfliktní, sebevědomý a s velkými ambicemi

Vzbuzuje kontroverze a těžce se s ním vychází. Cholerik patří mezi nejkontroverznější typy temperamentu, za jejichž charakteristikou stojí Hippokrates, který stanovil základní psychologie osobnosti. Často se v souvislosti s choleriky zmiňují pouze zápory, ale mají také řadu kladů. Mezi špatné povahové rysy patří přehlížení ostatních, co se týče názorů i pocitů, ale též manipulace. Dále se zmiňuje konfliktnost, současně se jedná o velmi sebevědomé jedince s obrovskými ambicemi.

Zdroj obrázku: Freepik

Jdou přes mrtvoly

A co hůř? Jsou natolik sebevědomí a přesvědčení o vlastních přednostech, že jdou podle ostatních i přes mrtvoly. Jedná se o extroverty, kteří se však mohou snadno nechat vyvést z míry, kdy zcela změní svou náladu a jsou zbrklí, konfliktní a schopní porušit jakákoli pravidla pro dosažení svého. Z pohledu ostatních pak jsou tito lidé diktátorští, možná i pro jejich až nepříjemnou upřímnost, která nemá hranice.

Doporučený článek:  Pravidelný odpočinek prospěje tělu a mysli. Stojí za to odložit na chvíli technologie

Jsou oddaní a poctiví

Co ještě charakterizuje choleriky? Jsou schopní se bavit s mnoha lidmi, ale upřímných přátel mají jen pár. Překypují samostatností, jsou poměrně trpěliví, tedy než vybouchnou, a jsou nadmíru kreativní. Lezou ostatním na nervy pro svůj perfekcionismus a zodpovědnost, kdy zcela shodné vlastnosti očekávají od svých blízkých, spolupracovníků i blízkých. Jsou dokonalí organizátoři, ale musí být po jejich. V pracovním prostředí pak mají sklony k mobbingu. Při extrémních výkyvech nálad a požadavků se doporučuje vyhledat pomoc psychologa nebo pracovat na sebe.

Zdroj: https://www.betterhelp.com/advice/temperament/what-is-the-choleric-temperament/