Vztahy, Zdraví

Proč neposloucháme zdravý rozum a děláme iracionální rozhodnutí?

Na začátku letošního roku vyšla kniha s názvem „Sway: The Irresistible Pull of Irrational Behavior“ („Zdravý rozum: Proč děláme iracionální rozhodnutí?“) od Ori Brafmana, autora mnoha bestsellerů New York Times, kterou napsal společně se svým bratrem, psychologem Romem Brafmanem. Kniha je založená na nejnovějších výzkumech z oblasti sociální psychologie a má za cíl vysvětlit širokou škálu iracionálního chování. Zároveň chce ale čtenářům pomoci, aby se vyhnuli psychologickým pastím a dělali ta nejlepší rozhodnutí založená na zdravém rozumu.

Z čeho pochází iracionalita?

Podle autorů knihy je největší příčinou iracionality něco jako závada. Existují podle nich mechanismy, které většinu času fungují dobře, ale jednou za čas selžou. Zdravý rozum a racionalitu také často nepoužíváme, protože si chceme své jednání zkrátit a jste líní něco složitě řešit. Někdy jednoduše věci dostatečně nepromyslíme, protože to chceme mít rychle za sebou, ale ve skutečnosti situaci ještě zhoršíme. Nejde přímo o lenost, ale o naučené reakce na různé situace, které nejsou vždy správné.

Hoďte věc za hlavu a jděte dál

Tohle se jistě snáze řekne, než udělá. Někdy ztratíme blízké, práci nebo zdraví a chováme se velmi nelogicky. Autoři radí, abychom se vyrovnali se ztrátou a šli dál. Rozhodně nejde o to, abychom se chovali jako stroje. Musíme si ovšem uvědomit, že jsme se dostali do určité emoční reakce. To ale neznamená, že podle ní musíme jednat. Nesmíme se nechat ovlivnit natolik, abychom se chovali iracionálně.

 

Lidé, kteří ztratí práci, se občas zapletou do hazardu, protože chtějí vydělat více peněz. To je pochopitelně zcela nelogické, protože toho spíš jen ztratí mnohem více. Nejdůležitější proto je, abychom si uvědomovali sami sebe, své emoce a nenechali je, aby nás zcela ovládli. Je to velmi těžké, ale když to dokážete, budete mít mnohem lepší život, ve kterém se bude nacházet jen velmi málo špatných rozhodnutí.