Zdraví

Drahé krémy nejsou vůbec potřeba. Při lupénce a akné pomůže nenápadná bylinka

Utrácet tisíce za pleťové krémy na oslabenou pokožku lupénkou nebo na akné? Příroda nabízí pomocnou ruku takřka zadarmo. Bylinkou, která si poradí s mnoha kožními neduhy, je vlaštovičník. Roste na každé mezi, u polních cest, podél remízků, řek či potoků, ale pěstuje se též na zahradě pro své léčivé účinky. Z bylinky si může každý připravit vynikající mast, která zlepšuje pokožku při lupénce, ale poradí si také s akné. Jak využít potenciál této trvalky v péči o pokožku na maximum?

Doporučený článek:  Solná koupel dokonale uvolní tělo i mysl. Lepší odměna po náročném dni neexistuje

Bylinka připomínající vlaštovku

Své jméno dostala tato bylinka podle řeckého výrazu pro vlaštovku – chelidon. Je jediná svého druhu, patří mezi vytrvalé rostliny. Vlaštovičník větší je známý v lidovém léčitelství po mnoho století, protože má silné čisticí a antibakteriální účinky. Vnitřně se používá při potížích s metabolismem, trávením, žlučníkem nebo játry. Málokdo ví, že urychluje léčbu žloutenky a doporučuje se podpůrně při leukémii. Velmi výrazně pomáhá též zevně, při péči o pokožku. Léčivou mast si nadto lze připravit snadno v domácím prostředí.

Doporučený článek:  Ženy žijí déle z mnoha důvodů. Nedělají chyby, které muže stojí život
Zdroj obrázku: Freepik

Vlaštovičník při lupénce

V minulosti byl vlaštovičník hojně využíván při psoriáze. Lupénka, jak se onemocnění také říká, je neinfekční autoimunitní onemocnění kůže, které je chronického rázu. Nemocní trpí na odlupování kůže a svědění a právě vlaštovičníková mast pomáhá mírnit projevy a hydratovat poškozenou pokožku. Obsahuje totiž účinné alkaloidy s antibakteriálními vlastnostmi, které epidermis regenerují.

Hojivá mast na akné

Vlaštovičník se pyšní antiseptickými vlastnostmi, může se používat na aknózní pleť, při začervenání nebo při rozvoji lézí. Vlivem obsažených látek harmonizuje fungování mazových žláz a snižuje tvorbu kožního mazu. Při pravidelném užití vznikají méně černé tečky i pupínky. Mast se připravuje ze:

  • 400 gramů husího sádla,
  • 2 hrstí vlaštovičníku,
  • 50 gramů lihoviny.
Doporučený článek:  Nenápadná, ale životně důležitá. Slinivku je třeba chránit, některé potraviny ji mohou úplně zničit

Bylina se nakrájí najemno, mezitím se v misce v hrnci na plotýnce rozpustí husí sádlo. Po odstavení se bylinka důkladně smíchá se sádlem. Po vychladnutí se přidává alkohol a na závěr se vše ještě promíchá. Přes sítko se přelije do nádoby, ve které se mast uloží do chladničky.

Zdroj:https://www.rxlist.com/greater_celandine/supplements.htm