Zdraví

Za přibýváním na váze stojí někdy užívané léky

Přibývání na váze často není způsobeno léky, které užíváme. Mohou však hrát velkou roli při nečekaném přibírání na váze. Nejhorší jsou léky jako antidepresiva, neuroleptika a kortikosteroidy. Zkontrolujte si léky, které užíváte, pokud máte problém s hmotností.

Kortikosteroidy a přibývání na váze

Tyto léky se běžně předepisují pacientům trpícím dermatologickým, alergologickým nebo plicním onemocněním. Mezi základní léčiva patří známý hydrocortizon, betamethason, budesonid, flumethason a další. Zatímco krátkodobé užívání kortikosteroidů nezpůsobuje výrazné zvýšení hmotnosti, dlouhodobé užívání kortikosteroidů může způsobit zvýšení hmotnosti. Léky tohoto druhu stimulují procesy remodelace tukové tkáně a způsobují její ukládání na neobvyklých místech.

Epilepsie je důsledkem stimulace mozku nadměrným vylučováním chemických látek. Kontrola epilepsie vyžaduje přijetí opatření, jejichž působení je zaměřeno na mozek. Antiepileptika způsobují zpomalení celého organismu, což způsobuje přibývání na váze, případně také ospalost, nevolnost a bolesti hlavy. Lékem z této skupiny, který obzvláště zvyšuje pocit hladu, je kyselina valproová, která je inhibitorem jaterního metabolismu.

Zdroj obrázku: Freepik

Antidepresiva

V tomto případě je obtížné hovořit o účinné léčbě deprese bez pomoci farmakoterapie. Bohužel jsou to právě antidepresiva, zejména ta ze skupiny tricyklických, která způsobují intenzivní přibývání na váze. TLD jsou klasifikovány jako léky starší generace, které působí tak, že zvyšují hladinu serotoninu a noradrenalinu v mozku a zároveň stimulují chuť k jídlu.

Lidem s diabetem 2. typu se doporučuje dbát na udržování zdravé hmotnosti, protože nárůst hmotnosti způsobuje zvýšení potřeby inzulínu v těle. Léky používané k boji proti diabetu 2. typu mohou působit různými způsoby. Některé přípravky zvyšují sekreci inzulínu, jiné zintenzivňují jeho účinek. Zvýšení koncentrace inzulínu podporuje přírůstek hmotnosti.

Zdroj: https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contentid=DM300&contenttypeid=56, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11588541/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2912003/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6764643/