Zdraví, Životní styl

Sexuální abstinence ovlivňuje psychiku i tělesné zdraví

Výhody sexu jsou všeobecně známé. Nepochybně je to i mimořádně důležitým prvkem při budování vztahu. Ale co je stejně důležité, sex má pozitivní vliv na naše zdraví. Co se stane s ženským tělem, když přestane pohlavně žít? Může to bohužel negativně ovlivnit různé oblasti života.

Kardiovaskulární onemocnění

Vzdání se sexu není synonymem významného zvýšení rizika kardiovaskulárních onemocnění, ale pohlavní styk přispívá k jeho snížení. Vědecké studie ukázaly, že už dva pohlavní styky týdně snižují riziko infarktu myokardu až o 45 procent. Existují i ​​další fyzické a duševní účinky, které může žena pociťovat, pokud dlouho neměla sex.

Doporučený článek:  Nadměrnou únavu způsobuje stres a změny v těle. Dobrý jídelníček ji dokáže snížit

Při pravidelném, častém pohlavním styku dochází k odlupování epitelu ve vagíně. Během regenerace se její stěny zahušťují, a tak má sliznice lepší hydrataci. Při dlouhodobé sexuální abstinenci sliznice vysychá, což znamená, že při dalším pohlavním styku je mnohem více vystavena podráždění a infekcím urogenitálního systému. Pokud chceme, aby byla sliznice ve vagíně zvlhčená, stojí za to sáhnout po lubrikantech.

Zdroj obrázku: Freepik

Vyšší úroveň stresu

Již dlouho je známo, že pravidelný sex přispívá ke snížení úrovně stresu. Je to proto, že během pohlavního styku nebo dosažení orgasmu náš mozek uvolňuje chemikálie, které zlepšují pohodu, a to oxytocin a serotonin. Náhlá sexuální abstinence může být proto spojena se zvýšením úrovně stresu, protože tělo nebude produkovat tyto chemikálie v mozku v konstantním množství, což může ovlivnit duševní pohodu.

Doporučený článek:  Chia semínka jsou zdravým doplňkem běžného jídelníčku

Pokud nemáte sex, dostáváte se do začarovaného kruhu s libidem. Přestože na začátku nedostatku pohlavního styku může být touha po sexu překvapivě velká, časem čím méně sexu máme, tím více klesá i touha po něm. Po nějaké době si ženské tělo zvykne na sexuální abstinenci, až nakonec pohlavní styk upadne v zapomnění.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/326518, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5052677/, https://www.webmd.com/sex/stop-having-sex-health, https://www.researchgate.net/publication/231537786_Sexual_healing_Daily_diary_evidence_that_sex_relieves_stress_for_men_and_women_in_satisfying_relationships, https://www.vinmec.com/en/news/health-news/obstetrics-gynecology-and-assisted-reproductive-technologies-art/hormones-and-transmitters-produced-during-sexual-activity