Domov, Rady a tipy

Brambory lze využít k čištění obuvi, stříbra nebo mědi

Brambory bývají oblíbenou přílohou na našich talířích. Můžeme je připravit na milion způsobů, do polévek, jako hlavní jídlo nebo jen jako pochoutku na filmový večer. Poznejte však tuto zeleninu z úplně jiné perspektivy. Ukázalo se, že použití syrových brambor je mnohem univerzálnější.

Domácí způsob čištění kožené obuvi

Tento typ obuvi bývá vždy investicí. Kožené boty nejsou nejlevnější, ale potěší pohodlím, elegantním vzhledem a odolností. Hodně však záleží na správné péči o tento jedinečný kus oděvu. Kromě použití speciálních impregnací zkuste kožené boty potírat syrovými bramborami. Pak už stačí jen nechat chvíli působit a vyleštit hadříkem do sucha a můžete hrdě nosit lesklé boty, které vypadají jako nové.

Doporučený článek:  Spálení po opalování zklidní chladivá péče i výživná koupel. Užijte si jen nádhernou pokožku

Velkým překvapením pro vás jistě bude, že brambory můžete použít i na mytí oken. Stačí nastrouhat několik syrových brambor a pastu rozetřít na měkký hadřík a poté otřít špinavé povrchy. Po dokončení odstraňte pastu čistým hadříkem. Pokud vám tato metoda nevyhovuje, zkuste nakrájet syrovou bramboru a potřít s ní problematická místa. Poté místo vyleštěte měkkým hadříkem.

Zdroj obrázku: Freepik

Čištění stříbra, mědi a rzi

Pokud vaše stříbrné příbory ztratily svou původní krásu a na špercích se objevuje tmavý povlak, brambory jsou tou správnou volbou. Nejjednodušší a nejlevnější metodou je ponoření předmětů do vody, která zbyla po vaření brambor. Je však důležité nepřidávat sůl ani pepř. Ponořte stříbrné příbory do studené vody a nechte je tam hodinu stát. Po uplynutí této doby předměty vyjměte, opláchněte a vyleštěte měkkým hadříkem.

Doporučený článek:  Vodní kámen v konvici spolehlivě vyčistí kyselina citronová nebo ocet

Pokud se na nožích nebo nůžkách objeví rez, položte na postižené místo syrovou bramboru a počkejte, až kyselina šťavelová obsažená v bramboře rez rozpustí. Dužinu brambor můžete posypat práškem do pečiva, abyste zvýšili jejich čisticí schopnosti. Pro očištění mědi nastrouhejte syrové brambory na nejjemnějším struhadle, přidejte lžíci citronové šťávy a promíchejte. Naneste směs na měděný předmět a nechte zaschnout. Opláchněte vlažnou vodou a otřete do sucha. Měděný povrch bude jako nový.

Zdroj: https://brightside.me/inspiration-tips-and-tricks/13-ways-to-use-potatoes-very-few-people-know-about-515760/