Domov

Vypnout radiátory není řešení. Namísto úspory za vytápění přijdou nepříjemné náklady navíc

Při vysokém nárůstu cen za potraviny, nájem, a dokonce i energie mnozí lidé přemýšlejí, jak by mohli ušetřit. Jak se říká, každá koruna je dobrá, a proto se lidé snaží šetřit i tam, kde to není zrovna vhodné. Úplné vypínání topení vám může způsobit problémy, za které nakonec zaplatíte více, než kdybyste normálně topili.

Vypínání topení

Zima je v plném proudu a v hlavě se nám objevuje mnoho otázek. Například jestli je vhodné nepřetržitě vytápět byt, nebo jej vytopit jednorázově a pak vypnout topení, nebo zda nezapínat topení vůbec a chodit v teplejším oblečení. Trápíme se těmito otázkami, jen abychom zabránili šíleným účtům za topení.

Ušetřit ale můžete i v jiných aspektech topení než jen ve vypínání a zapínání samotného vyhřívání. Například když větráte místnost, je vhodné vypnout radiátor, nebo jej alespoň snížit, aby nám teplo zbytečně neunikalo. Také je vhodné před topnou sezónou zkontrolovat okna, jestli neprofukují. Tímto způsobem můžeme ušetřit, aniž bychom se dotýkali topení.

Zdroj obrázku: Freepik

Riziko plísní

Pokud budete vypínat v noci topení nebo nevytopíte byt dostatečně, může se stát, že byt nebo dům budou prochládat. V takovém případě bude následně mnohem obtížnější vytopit interiér na příjemnou teplotu. Optimální a zdravá teplota by se měla pohybovat kolem 20 stupňů. V místnosti, kde spíte, je vhodné udržovat teplotu na 16–18 stupních. Tato teplota je ideální pro spaní a prospěje také kvalitě spánku.

Pokud bude teplota nižší hlavně v koupelně, může to vést ke srážení vlhkosti a následné tvorbě plísní. Zbavit se jich pak bude drahou investicí. Navíc výskyt plísní v domě je velmi nebezpečný pro všechny členy rodiny. Způsobují mnohé zdravotní problémy a zhoršují nemoci, jako je ekzém nebo alergie. Proto je lepší udržovat konstantní průměrnou teplotu než neustále upravovat hodnotu radiátorů.

Zdroj: https://www.which.co.uk/news/article/avoid-this-radiator-mistake-that-can-increase-your-bills-a35oA9Z1jCuu