Rady a tipy

Hnojivo z mléka rostliny posílí a podpoří je v růstu

Domácí, přírodní hnojiva jsou vynikajícími náhradami minerálních produktů dostupných v obchodech. Tato metoda je mnohem levnější a umožňuje využít odpad z kuchyně. Díky tomu pomůžete svým rostlinám, ale také své peněžence. Můžete například zkusit využít obyčejného sušeného mléka.

Hnojivo ze sušeného mléka

Ukazuje se, že sušené mléko funguje jako přírodní hnojivo pro rostliny. Toto je perfektní řešení, pokud nechcete ničím plýtvat. Když mléko ztratí svoji trvanlivost, nemusí se hned vyhodit. Sušené mléko je zdrojem bílkovin a může být přísadou do substrátu pro rostliny milující vápník, cukry přítomné v mléce jsou živnou půdou pro půdní mikroorganismy.

Doporučený článek:  Nemějte z balkonu holubník. Drzé návštěvníky vyděsí netradiční dekorace, příště poletí jinam

Kromě toho bude mléko užitečné v boji proti bledým listům. Stačí smíchat prášek s vodou a zalít rostlinu jednou za 2–3 týdny výslednou směsí. Pamatujte na to, že mléko jako hnojivo lze používat pouze ve zředěné formě. To proto, že tuk obsažený v mléce může nepříznivě ovlivnit cirkulaci vody a vzduchu v substrátu.

Zdroj obrázku: Freepik

S čím pomáhá mléčné hnojivo

Mléčné hnojivo poskytuje rostlinám základní živiny, má pozitivní vliv na jejich růst, má posilující účinek, chrání před mnoha chorobami. Mléčné hnojivo může také zastavit nemoci rajčat, vyhladit škůdce, kteří se přehánějí po rostlinách, jakož i zbavit plevele. Vodný roztok mléka bude také dobře fungovat při dezinfekci zahradnického nářadí.

Doporučený článek:  Tonikum pleť vyrovná a rozzáří. Připravit si můžete domácí přípravek přímo pro svůj typ pleti

Přestože mléčné hnojivo má mnoho prospěšných vlastností, ne každá rostlina na něj bude dobře reagovat. Mléko má pozitivní vliv na aloe, zvonky, hrnkové palmy, kapradiny a fíkus. Mléko by se mělo používat k hnojení rostlin, které akceptují vápenatá hnojiva, takže acidofilním rostlinám se to určitě nebude líbit. Hnojení mlékem je přirozeným způsobem výživy díky zmiňovanému obsahu vápníku, ale i dalším cenným živinám.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/soil-fertilizers/milk-fertilizer.htm