Zdraví

Pravidelné pití kávy podporuje správnou funkci jater

Káva je lahodný nápoj, který milují miliony lidí na celém světě. Vyplatí se její konzumace, nebo naopak našemu tělu škodí? Pokud si ji dáváte černou a nepijete několik šálků denně, rozhodně je tělu prospěšná. Aby měla účinek i na vaše játra, potřebujete ji pít právě černou, bez přídavku cukru nebo smetany či mléka. Káva nebo černý čaj dokážou ochránit játra před poškozením.

Káva má spoustu vlastností, které můžete využít

Díky kávě budete mít menší riziko onemocnění jaterní fibrózou nebo cirhózou. Zjizvení jater může být velkým problémem, pokud se nezačne řešit včas. Příčinou těchto nemocí je především nezdravá strava plná tuků, těžkých jídel nebo alkoholu. Za některé zdravotní komplikace ale může také stres nebo některé druhy léků. Jestli máte problémy s játry, nemusíte se obávat toho, že byste nesměli pít černou kávu nebo čaj.

Doporučený článek:  Silný vítr s člověkem zamává. Zvyšuje riziko srdečních příhod i deprese

Pravidelným pitím kávy naopak svá játra podpoříte a budete se cítit mnohem lépe. Jestli se nebudete o svá játra starat, snadno se stane, že už se plně neuzdravíte. Cirhózou jater trpí především ti, kteří jsou závislí na alkoholu nebo jiných látkách, které poškozují nejen orgány.

Zdroj obrázku: Freepik

Káva ochrání vaše játra před rakovinou

Výzkumy ukazují, že pitím kávy snížíte počet jaterních enzymů, a to hlavně u lidí, které konzumují velké množství alkoholu. Jaterní enzymy ale potřebujeme k čištění krve od toxinů, které poškozují nejen játra, ale také jiné orgány ve vašem těle. Káva pak může také ochránit před rakovinou a zpomalit rozvoj rakoviny jater u lidí, kteří ji už mají.

Doporučený článek:  Některé každodenní návyky snižují správnou funkci střev

Nejzdravější variantou kávy je ta, která se bude podávat bez mléka a cukru. Pokud si dáte kvalitní kávu, jen byste se ochudili o její chuť, pokud byste do ní přidali suroviny, které do ní nepatří. Nepřidávejte do ní ani tučné sirupy nebo kalorie navíc, které byste určitě neocenili. Káva tedy může být tělu prospěšná.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/drinking-any-coffee-reduces-the-risk-of-liver-disease-study-finds, https://www.webmd.com/diet/health-benefits-black-coffee, https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/cirrhosis-of-the-liver, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5885142/, https://www.webmd.com/hepatitis/ss/slideshow-surprising-liver-damage, https://www.healthline.com/nutrition/black-coffee