Zdraví

Správné kombinace potravin jsou základem klidného zažívání

Jestliže dbáte na to, abyste jedli zdravě, ale stále máte pocit, že jste nafouklí nebo se necítíte dobře, bude nutné se zaměřit na skladbu potravin, které si dáváte na talíř. Možná si vybíráte produkty, které jsou sice zdravé, ale kombinujete je s takovými, které vašemu tělu nedodají správné živiny. Jaké potraviny byste neměli jíst dohromady, protože oslabují organismus?

Nutriční hodnota by měla být hlavním kritériem

Stále více lidí se uchyluje ke zdravějšímu stravování. Je to jedině dobře, bohužel se ale objevují kombinace potravin, které k sobě nejdou, a tím trpí náš organismus. V dnešní době, kdy je velmi znečištěné prostředí a na polích se používají pesticidy, je velmi vhodné si vybírat produkty, které jsou ze zdravého zemědělství a můžete si je tak dopřát bez výčitek nebo obav, že se to podepíše na vašem zdraví.

Doporučený článek:  Při trávicích obtížích přijde na pomoc sama příroda. Bylinné čaje dokážou zázraky

Některé potraviny by se mezi sebou ale kombinovat neměly, protože akorát přitíží žaludku. Svou energii tak směřujte především na výběr potravin. Dbejte nejen na to, aby byly zdravé, ale také aby nezruinovaly vaši peněženku. Většina produktů pocházejících z bio zemědělství je dražších než z klasického obchodu. Jídelníček by měl být složený z potravin, které nám chutnají a zároveň tělu dodají potřebné živiny. Proto koukejte hlavně na složení a nutriční hodnoty.

Zdroj obrázku: Freepik

Nemíchejte potraviny plné bílkovin a k dezertu nepodávejte ovoce

Ve většině domácností se podává nejen polévka, ale také hlavní chod a dezert. Ten je většinou tvořený nějakým sladkým dortem nebo zákuskem, ke kterému se ještě podává ovoce. Pokud jste si dali řízek, ovoce rozhodně není vhodné. Ovoce je tvořené nejen vodou, ale také šťávami, které způsobí zkvašení celého obsahu žaludku a trávení bude trvat déle. Bude vás bolet břicho a po jídle nebudete mít žádnou energii.

Doporučený článek:  Na slunci potřebuje pokožka chránit

Nevhodné je míchat hodně bílkovin. Vejce tak nejsou vhodná jíst se sýrem, masem nebo luštěninami. Produkty, které obsahují bílkoviny, jsou těžko stravitelné, a pokud si jich dáte více najednou, můžete tím svému tělu uškodit. Zpomalují metabolismus a je to velká zátěž pro ledviny. Protein tak dávkujte během celého dne a s rozumem.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/food-combining, https://food.ndtv.com/food-drinks/10-food-combinations-that-are-best-avoided-in-daily-diet-3314183, https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/how-to-eat-a-balanced-diet/eight-tips-for-healthy-eating/, https://www.healthline.com/nutrition/best-time-eat-fruit, https://www.health.com/high-protein-diet-constipation-7255216