Stravování, Zdraví

Dehydratace je závažná, nadbytek vody ale také. Otrava vodou může mít i fatální následky

Slýcháme ze všech stran, jak je důležité dodržování pitného režimu. Jistě, hydratace je pro naše tělo zásadní pro jeho správnou funkci. Dehydratace může být nebezpečná, ale stejné je to i s hyperhydratací. Převodnění je zjednodušeně otrava vodou a může mít až fatální následky. Jak k tomu může dojít? Pijete příliš mnoho vody?

Vzácné, ale možné

Nadměrná hydratace je přebytek vody v těle. Většinou k domu dochází jen vzácně. Může nastat například tím, když budete pít více vody než vaše tělo potřebuje. Nejčastěji se to děje sportovcům, kteří po náročném tréninku vypijí velké množství vody, nebo účastníkům soutěží v pití vody.

Doporučený článek:  Oblíbené balení potravin má nečekaně nepříjemné následky. Alobal zvyšuje riziko Alzheimerovy choroby

Situace ovšem může být i taková, že převodnění nevznikne naším přičiněním, ale mohou za to zdravotní komplikace jiného původu. Na vině může být třeba psychogenní polydipsie neboli nadměrná žízeň, při níž mají pacienti nekontrolovanou potřebu konzumovat příliš mnoho vody. Další příčinou může být selhání ledvin, jaterní cirhóza či srdeční selhání.

Zdroj obrázku: Freepik

Projevy nadměrné hydratace mohou být různorodé. Můžete pozorovat přílišné močení, nezvyklou barvu moči, slabost či únavu, bolesti hlavy, nevolnost, křeče a další.

Doporučený článek:  Toužíte po jemných vlnách bez tepelných úprav? Takto snadno to jde

Nepřekračujte doporučené množství

Každé tělo má různé potřeby a to platí i ohledně poptávky po vodě. Doplňovat zásoby vody je naší každodenní povinností, nicméně je i v tomto případě nutné postupovat střídmě. Měli byste přijímat jen tolik tekutin, kolik odpovídá potřebám konkrétně vašeho těla. Pokud budete jednat jinak, zdravotní následky na sebe nenechají čekat.

Potřebné množství vody závisí hned na několika faktorech. Mezi ně patří věk, pohlaví, tělesná hmotnost, zdravotní stav, úroveň fyzické aktivity a také okolní teplota. Nelze tedy obecně jasně definovat, kolik by měl každý denně vypít. Příkladem je horký letní den, kdy potřebujeme více tekutin než obvykle. Pomůckou pro odhad potřebného pitného režimu může být například teorie, že bychom měli denně vypít 30 ml vody na každý kilogram naší tělesné hmotnosti.

Zdroj: https://www.mindbodygreen.com/articles/overhydration